401 - 408 av 408
1...192021 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2016

Klubbad för

RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,51 ct, TCr(I)/SI2, HRD Stenkuvert 15037624003, 28 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 19 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljanter 0,50 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, stämplad GHA.

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K guld, 20 rubiner, 15 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K guld, korall, 1 briljant och 1 åttkantslipad diamant ca 0,05 ctv, fjäril, stl 14,75 mm +, vikt 8 g.

Utrop: 5 400 kr

RING, 14K roséguld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS samt TCa/P, gammalslipad diamant ca 0,07 ct, stl 18,25 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 3 800 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 24 åttkantsslipade diamanter, ca 0,30 ctv, längd 19 cm, vikt 4.5 g, slitage på fattningar, en sten med nagg.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, 22 briljanter och 1 åttkantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 2 700 kr

ARMBAND, 14K guld, meshlänk, 8 rund fasetterade safirer och rubiner, 4 kuddslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-CR(H-J) /SI-P1, oidentifierad mästare AK, St Petersburg 1882-1899, längd 19,2 cm, vikt 33,4 g, rubiner och safirer med slitna fasetterade kanter, några diamanter med nagg på fasetterade kanter, skada på fattning, bruksslitage.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr