21 - 40 av 376
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 1,14 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 3,3 g, en turmalin har en inneslutning som når ytan.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 1,53 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 3,1 g, safirerna har små nagg, 1 safir har en inneslutning som når ytan.

Utrop: 10 600 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 7 x 6 mm, stift, vikt 2,0 g, några diamanter med naturliga håligheter.

6 800 kr

Utrop: 7 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rosa safirer ca 1,03 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,1 g.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/P, fasetterad safir ca 0,38 ct, kedja 41 cm, vikt 1,8 g.

Utrop: 3 800 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit 5,90 ct, halvmånsformade diamanter 0,39 ctv, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g, små nagg på kunziten, tre diamanter har små skador.

Utrop: 17 000 kr

CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,41 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10,0 mm, bredd 8,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 1,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, några diamanter har naturaler och nagg.

Utrop: 5 600 kr

RING, platina/palladium, briljantslipad diamant 0,85 ct, W(H)/VS2, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, storleksändrad.

Utrop: 32 000 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,37 ct, Fancy Yellowish Brown/VS1, droppslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCa(K)/VS2, briljantslipade diamanter 2,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 28,8 g, den droppslipade diamanten som är lätt gul har nagg på kuletten.

Utrop: 99 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad barock southsea pärla ca 26x22 mm, briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 65 cm, vikt 37,6 g.

60 000 kr

Utrop: 66 000 kr

31 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,72 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 1,8 mm.

Utrop: 2 900 kr

CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,73 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/P, mått 12,0 x 10,0 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,5 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan och nagg.

Utrop: 8 300 kr

34 DIAMANTER, briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca LY/VVS-VS, diamanter 1,9 mm.

Utrop: 4 000 kr

25 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,83 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 2,0 mm.

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,49 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/P, höjd 8,5 mm, bredd 7,0 mm, ankarlänk 46 cm, vikt 2,1 g, safiren har något slitna fasettkanter och några diamanter har ytdefekter, naturaler och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 300 kr

ENGELBERT, armband, 18K guld, ametister, odlade pärlor, längd 18,5 cm, 1974, vikt 14,9 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr