41 - 60 av 376
1234...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 14 mm, vikt 3,3 g, clips/stift, smaragder med nagg och slitna fasettkanter, några diamanter med nagg, en diamant sitter snett i sin fattning,

Utrop: 3 300 kr

Utrop: 5 700 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad safir ca 2,35 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g, några diamanter med nagg på kuletten, safir med bagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 9 000 kr

Utrop: 6 800 kr

Utrop: 6 600 kr

BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, modell Prins Albert, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 6 teskedar, GAB, Eskilstuna 1990-tal, totalvikt 1181 g.

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 18K guld / platina, pansar, längd 20 cm, vikt 59,0 g.

Utrop: 29 000 kr

Silver Kaffeservis

C.F. CARLMAN, kaffeservis, 3 delar, silver, invändigt förgyllt, kaffekanna, grädd-/mjölkkanna, sockerskål med toppigt lock, girlanger, empire stil, Stockholm 1916, höjd 12-25 cm, totalvikt 1300 g.

Utrop: 8 800 kr

COLLIER, 18K guld, gammelslipad diamant, 1800 tal, Anders Petter Lundqvist, längd 45 cm, vikt 23,3g, tennlödning.

Utrop: 14 500 kr

BROSCH, 18K guld, granat, turkoser, pärlor, Stockholm 1848, 40 mm x 24 mm, vikt 5,2g, lås ej i guld, tennlödning vid lås

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Silver Soppslev

GUSTAF MÖLLENBORG, soppslev, silver, modell Prins Albert, Stockholm 1863, längd 37 cm, vikt 262,2 g, vapensköld.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, hematitkula, odlad pärla, går att byta stenar (stenar sätts i från undersidan), 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ct, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.

5 500 kr

Utrop: 3 800 kr

ÖRHÄNGEN, platina, odlade pärlor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, vita med gul ton/P, Abbeus, Stockholm 1938, höjd 19 mm, vikt 5,6 g, etui från Torndahl.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

BESTICKSERVIS, 60 delar, silver, modell Rosenholm, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm 1960-1970 tal, totalvikt 2574 g, 5 schatull.

8 300 kr

Utrop: 8 600 kr

ARMBAND, 18K guld, rundankar i varierande storlek, Sengel, 1993, längd 18,5 cm, vikt 34,6 g.

Utrop: 19 600 kr

ALEXANDER TILLANDER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca R(D-E)/VVS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Helsingfors 1970, stl 18,25 mm, vikt 7,6 g, de stora diamanterna har små kulettfasetter, små nagg och lätt slitna fasettkanter.

Utrop: 190 000 kr

TENNISARMBAND, 14K vitguld, 37 briljantslipade diamanter ca 5,20 ctv ca TW-W/SI, längd 19 cm, vikt 17,3 g.

Utrop: 50 000 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, stift, vikt 2,8 g.

Utrop: 11 800 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/P, höjd 16 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 12 400 kr

RING, platina, 22 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 8 900 kr