41 - 60 av 589
1234...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023

Klubbad för

BROSCH, 18K guld, citrin ca 50,00 ct, C F Carlman, Stockholm 1950, vikt 18,7 g.

Utrop: 5 300 kr

Smyckestillbehör Övrigt

275 kr

Utrop: 300 kr

Smyckestillbehör Övrigt

275 kr

Utrop: 300 kr

PANDORA, berlock, silver/guld, höjd ca 13 mm, vikt 3,0 g.

350 kr

Utrop: 400 kr

HÄNGE, 18K guld, briljanter ca 0,20 ctv, vikt 0,3 g.

800 kr

Utrop: 850 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, rodieringen har släppt, ett fåtal diamanter har mindre nagg.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

LUKTDOSA, silver, bukig med svängda reliefåsar, röd glassten, Vilhelm Berg, Köpenhamn ca 1900, höjd 7 cm, vikt 25,1 g, skev knopp.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 1,8 g, rodieringen har släppt på ringskenan.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SALTKAR, silver, ovalt, lejonmaskaronner, 2 ringhänklar, Wolf & Knell, Hanau ca 1900, längd 8 cm, höjd 6 cm, vikt 74 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 000 kr

RAGUSKED, silver, modell Gammal Dansk, L. Hahn, Köpenhamn 1905, längd 37,3 cm, vikt 129,9 g.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K vitguld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,5 g, 1 diamant är skadad, diamanterna har små nagg vid rondisten.

2 800 kr

Utrop: 2 800 kr

SUPKALK, silver, invändigt förgylld, hög stam på välvd fot, Niklas Ramberg, Lund 1810, höjd 11 cm, vikt 40,9 g, monogram.

Utrop: 1 800 kr

SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, med lock, empire stil, E. Pettersson, Skövde 1959, längd 90 mm, höjd 80 mm, vikt 188,1 g.

Utrop: 2 800 kr

SKÅL, sterlingsilver, blå emalj, J. Tostrup, Oslo ca 1960, höjd 30 mm, diameter 92 mm, vikt 90,3 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K guld, 5 smaragdslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, några diamanter med nagg, gravyr.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE, hjärta, 18K guld, lapis lazuli, höjd 29 mm, vikt 5,8 g.

1 200 kr

Utrop: 600 kr

ARMBAND, silver, Stockholm 1974, längd 19 cm, vikt 24 g.

Utrop: 350 kr

HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 5 000 kr

KALEVALA, ring, silver, labradorit, Finland 1966, stl 19 mm, vikt 5,3 g, labradoriten med slitage.

350 kr

Utrop: 400 kr

REY URBAN, örhängen, sterlingsilver, Stockholm 1956, höjd 28 mm, vikt 4,1 g, skruvmekanism.

425 kr

Utrop: 350 kr