1 - 20 av 203
123...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

ROLF LINDSTÅHL, collier, sterlingsilver, delvis förgyllt, ametister och odlade pärlor, Stockholm 1975, längd ca 41 cm, vikt 144 g. (d)

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, platina, mediumslipade diamanter ca 2,50 ctv, rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, mittstenen ca 0,50 ct, Belle Époque, omkring 1900, längd 43 cm, vikt 14,6 g, originaletui.

41 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/VS 2, GIA report 5166881354, 23 briljantslipade diamanter 0,56 ctv ca TW/VS, stl 15,5 mm +, vikt 6,1 g.

55 000 kr

Utrop: 60 000 kr

STELT ARMBAND, förgyllt silver, antikt, Tostrup Norge 1873, diameter 6,3x5,3 cm, vikt 26,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 18K guld, ljusblå emalj, orientaliska pärlor, en imitationspärla, antik, Stockholm 1881, 5,4x4,9 cm, vikt 15,3 g, emaljskada, originaletui.

4 700 kr

Utrop: 4 900 kr

BROSCH/HÄNGE, platina, trappslipad akvamarin ca 35 ct, 49 antikslipade diamanter, odlad pärla ca 2,5 mm, längd ca 3,8 cm, vikt ca 11,9 g, avtagbar brosch, 18K vitguld, odlade pärlor ca 2,30 mm, 5 antikslipade diamanter, längd ca 4 cm, vikt 6,8 g, en diamant saknas, en del saknas högst uppe vid hänge.

Utrop: 23 000 kr

GIERTTA, collier, 18K guld/vitguld, Stockholm 1966, längd 42 cm, vikt 58,4 g. (d)

17 200 kr

Utrop: 19 000 kr

COLLIER, två rader, vita/rosa korallkulor ca 10,4 mm, lås i 14K guld med snidad blomma, längd ca 44 cm.

4 600 kr

Utrop: 3 400 kr

BROSCH, 18K guld/silver, 27 gammal, åttkant samt rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, 1900-talets början, nål stämplad Carlman 1945, längd 4 cm, vikt 9,2 g, senare nål, en rosenslipad diamant med nagg, 3 mindre diamanter skadade, i övrigt mindre nagg, etui.

6 500 kr

Utrop: 7 400 kr

VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld, svart emalj, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv TW/VVS, stl 16 mm, vikt 12,7 g, emaljskada.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K guld, korall, 1 briljant och 1 åttkantslipad diamant ca 0,05 ctv, fjäril, stl 14,75 mm +, vikt 8 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 21K guld, navettslipad diamant ca 2,05 ct, ca W-TCr(H-I)/VS2-SI1, 2 droppslipade diamanter ca 0,30 ctv TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 90 000 kr

RING, 18K guld, mandarinspessartin 3,10 ct enligt gravyr, 48 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/P, tsavoriter, stl 17,75 mm vikt 9,5 g, nagg på spessartinen, 3 diamanter med mindre skador, nagg på 4 tsavoriter.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, alexandrit ca 2,05 ct, färgväxling från grön till svagt blåviolett, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ct ca TW/VS, stl 20 mm, vikt 28,6 g.

35 000 kr

Utrop: 40 000 kr

RING, 14K vitguld, akvamarin ca 10 ct, rosenslipade diamanter och syntetiska rubiner, Art Deco, Wien, 1920-tal, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, akvamarinen har små nagg.

HÄNGE/KEDJA, platina/18K guld, droppslipad akvamarin ca 2,70 ct, 18 äldre åttkant, rosen och mediumslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr(J)/SI-P1, kedja 42 cm, vikt 4,3 g, etui.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

ARMBAND, platina, medium, åttkant och rosenslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W/VS, mittstenen ca 0,50 ct, 1930-tal, längd 18,5 cm, vikt 20,9 g.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

POMELLATO, ring, Bahia, 18K roséguld, citrin, safirer, Italien, stl 16,75 mm +, vikt 7,8 g.

8 600 kr

Utrop: 7 500 kr

POMELLATO, örhängen, Bahia, 18K roséguld, citriner, safirer, Italien, längd 1,9 cm, vikt 6,7 g, krokar med stopp.

9 700 kr

Utrop: 10 600 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1968, stavarnas längd ca 0,9 cm, längd ca 44 cm, vikt 64,9 g, etui (d)

8 400 kr

Utrop: 8 000 kr