1 - 20 av 21
12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

LJUSSTAKAR, 2 st, snarlika, silver, kannelerade kolonnskaft, pärlbård, bladdekor, lösa manschetter, Gustavianska, Petter Eneroth Stockholm 1793 och Michael Olof Barkman Varberg 1822, båda manschetterna stämplade Eneroth, höjd 15,5 cm, vikt 369,6 g, bucklor, ena kolonnskaftet något ovalt, mindre monogram på fotringen.

9 200 kr

Utrop: 9 000 kr

MATTHEW WEST, gräddkanna, silver, hänkel, Irland Dublin 1765, höjd 17 cm, vikt 191,7 g, gravyr i form av lejon, mindre buckla, något skev fot.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

JOHAN FREDRIK BJÖRNSTEDT, tekanna, silver, trähandtag samt träknopp, Empir, Stockholm 1813, 17x29,5x12 cm, vikt 713 g, skadad knopp.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

ADOLF ZETHELIUS, sockerskrin, silver, ovalt med raka sidor, stiliserad blomster och bladdekor, Stockholm 1840, längd ca 14 cm, vikt 412,7 g, nyckel saknas, smärre bucklor, mindre monogram i botten

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

C G HALLBERG, ljusstakar, ett par, silver, trearmade, Stockholm 1932, höjd 23 cm, vikt 1004,6 g, fylld botten.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

WIWEN NILSSON, 11 cocktailbägare, sterlingsilver, konisk form på rund fot, signerade, Lund 1945-1956, höjd 6,5 cm, vikt 888,9 g, monogram, en bägare med gravyr i botten. (d)

9 600 kr

Utrop: 9 000 kr

HENRY WILKINSON, teburk, sterlingsilver, hamrad yta, på tre fötter, England Sheffield 1903, höjd 14 cm, vikt 267,0 g.

Utrop: 2 000 kr

VINKARAFF, sterlingsilver, glas, England London 1871, höjd 21 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

GUSTAF FOLKE, gallerskål, silver, med hänkel, bladdekor, delvis förgylld, Stockholm 1827, 27x22 cm, höjd 19 cm, vikt 397,6 g, gravyr i botten, proviens Annie Nordenfalk dotter till Friherre Otto Nordenfalk och Cecile Sparre på konfirnationen Bernshammar herrgård.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

LAPPARRA & GABRIEL, serveringsbestick, 2 st, silver, pärlbård, Frankrike omkring 1900, längd 24-29 cm, vikt 270,4 g.

Utrop: 2 000 kr

NILS GRUBB, supsked, silver, Hudiksvall 1784, blad med ciselerad dekor av bladverk, skaft med kerubknopp längd ca 18 cm, vikt 30,1 g, bucklor.

4 900 kr

Utrop: 4 600 kr

JOHAN FREDRIK BJÖRNSTEDT, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, Empir, Stockholm 1818, höjd 12,5 cm, vikt 171,2 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

LJUSSTAKAR, silver, konande skaft, pärlbård, GAB Stockholm 1953, höjd 17,5 cm, vikt 360,3 g, fylld botten, minimala bucklor på fot.

3 900 kr

Utrop: 3 800 kr

Silver Bricka

BRICKA, silver, hänklar, troligen Österrike 1900-talets första hälft, 61x35 cm, vikt 1203,4 g.

Utrop: 4 600 kr

MINAUDIERE, förgyllt silver, gul och svart emalj, bakelit, tofs, två fack, spegel, Art Deco, C G Hallberg svenska importstämplar 1924, utländska stämplar, 8,5x4,5 cm, vikt 134,8 g, pappersask.

5 400 kr

Utrop: 2 800 kr

PIET HEIN, Superellipsägg, sterlingsillver, nr 1147 A, tudelat, design Piet Hein för Georg Jensen, Danmark efter 1945, svensk importstämpel, höjd ca 10,5 cm, vikt 245,1 g, ägarmärkning, mindre märke/repa

5 100 kr

Utrop: 3 600 kr

ERIK RÅSTRÖM, skål, silver, hamrad yta, signerad, Stockholm 1976, höjd 9,5 cm, diameter 16,5 cm, vikt 397,8 g.

Utrop: 3 400 kr

Silver Kaffeservis

JACOB ÄNGMAN, kaffeservis, 3 delar, silver, gräddkanna, sockerskål, bricka, handtag med fleuroner, invändigt förgyllda, GAB Stockholm 1950, brickan formgiven av Thore Eldh och tillverkad av Ceson Göteborg, höjd 7 cm, vikt 374,1 g, sliten förgyllning.

2 600 kr

Utrop: 2 000 kr

TOILETTESET, 7 delar, förgyllt silver blå emalj, kristallglas, 2 borstar, 2 parfymflakonger, 3 dosor, 1930-tal, franska stämplar, originaletui, mindre skada på etui.

Utrop: 6 900 kr

KAROTT, med lock och fat, silver, invändigt förgylld, trähandtag med skuren dekor, NK Stockholm 1926 och 1928, diameter karott 17 cm, diameter fat 22 cm, vikt 894,0 g.

Utrop: 5 000 kr