1 - 20 av 263
123...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2017

Klubbad för

COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(G)/SI1, mindre gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,70 ctv, 1900-talets första hälft, längd 46 cm, vikt 18,2 g, etui.

28 000 kr

Utrop: 32 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, rosenslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/SI, mindre rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, säkerhetskedja, längd 5 cm, vikt 17,8 g.

10 200 kr

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, fasetterad röd korall, lås 18K guld, empir, Gustaf Ulrik Malm, Stockholm 1818, längd 38,5 cm, vikt 37,9 g, omträtt, lås med tennlödningar.

6 200 kr

Utrop: 6 000 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, 5 cabochonslipade månstenar, Stockholm 1974, stl 19 mm, vikt 19,8 g. (d)

6 500 kr

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,96 ct, TW(F)/IF, GIA certifikat NY 128399, Kaplans Guldsmedsverkstad, Stockholm 2009, stl 19,5 mm, vikt 5,5 g.

220 000 kr

Utrop: 210 000 kr

GEORG JENSEN, örhängen, Swirl, nr 369, sterlingsilver, signerad, design Torun Bülow-Hübe, Danmark, 1980-tal, höjd 6,5 cm, vikt 13,9 g, stift.

8 400 kr

Utrop: 5 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, mjölkkanna, silver, förgylld insida, i form av en ekstubbe, s-format handtag med ekollon och löv, Stockholm 1858, höjd 11,1 cm, längd 7,1 cm, vikt 175,6 g, gravyr på undersida, ställvis slitage på förgyllning, tennlödning längs med fotkanten.

5 200 kr

Utrop: 3 400 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/platina, onyx, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, 1900-talets första hälft, vikt 9 g, etui, en onyx med nagg.

10 200 kr

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, choker, silver, delvis förgyllt, 6 snidade bandagater av ribbad rektangulär form, korslänkar, troligen Skottland, omkring 1900, längd 33,0 cm, vikt 24,4 g, länkar något skeva.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

COLLIER, 18K guld, grannulerad dekor, omkring 1900, svensk importstämpel, längd ca 49,5 cm, vikt 26,9 g, lagningar.

Utrop: 9 200 kr

TIFFANY & CO., armband, 14K guld, carréslipade safirer, 22 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VVS, märkt Tiffany & Co, justerbar längd, vikt 44 g.

26 500 kr

Utrop: 23 000 kr

ARMBAND, 18K guld/silver, 9 kuddslipade vita safirer, folierade, 8 svarta stenar möjligen onyx, E. Holmberg, Karlskrona 1800-talets första hälft, längd 16 cm, vikt 11,7 g, onyx med nagg och mindre skada på facetterade kanter, en skadad sten, en sten troligen glas och senare infattad, slitage på grund av ålder.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

COLLIER, silver, syntetiska stenar, grön och rosa emalj, senjugend, längd 54 cm, lödningar, mittstenen är eventuellt senare, etui.

3 600 kr

Utrop: 3 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, arbetad yta, äldre kuddslipad diamant ca 2,67 ct TW(F)/VVS, slipad kulett, stl 18 mm, vikt 17,5 g.

Utrop: 195 000 kr

DAVID ANDERSEN, bägare på fot, no 3836, sterlingsilver, klockformad med svart, silvrig och grön guilloche emalj, förgylld stjärnbård, dekorerad med dansande menader hållandes vinrankor, rund sockel med fyra avsmalnande fötter, Art Deco, Oslo circa 1920-tal, höjd 11,5 cm, diameter 12,0 cm, vikt 402,8 g, emaljskador, buckla på fot, invändig gravyr.

5 000 kr

Utrop: 6 000 kr

MEDALJONG, 18K guld, toppslipade ovala turkoser fattade i blommönster, rosenslipade diamanter, Frankrike 1800-talets andra hälft, höjd 5,4 cm, vikt 28,0 g, originaletui.

26 500 kr

Utrop: 19 000 kr

GEORG JENSEN, ring, nr 190, sterlingsilver, ovalslipad brun natursten, design Torun Bülow-Hübe, Danmark circa 1960-tal, svensk importstämpel, stl 17,75 mm, ej signerad.

5 600 kr

Utrop: 6 000 kr

BROSCH, platina, millegrain, ca 179 diamanter, ca 7,45 ctv, varav mittstenen mediumslipad ca 0,78 ct, ca Cr/P1, övriga diamanter ca 6,67 ctv, ca W-Cr/P, nålen stämplad Österrike, 1940-tal, 6,0x2,8 cm, vikt 20,5 g, några diamanter med nagg och mindre skador, nålen 18K vitguld.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

COLLIER, 15K guld, orientaliska pärlor, ankarlänk, blommor och blad, antik, 1800-talets andra hälft, längd 40 cm, vikt 23 g, senare delar.

16 200 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, förgyllt silver, 16 ägg med polykrom guilloche emalj, olika färgstenar, 14K guld och glas, svenska och ryska stämplar bla Feodor Afanassiev och Henrik Wigström, verkmästare för Fabergé, St Petersburg, Ryssland, 1900-talest början, längd 49 cm, vikt 37,3 g, några ägg med emaljskador och bucklor, två pärlor saknas, två ägg medföljer, etui från Fabergé Moskva.

23 500 kr

Utrop: 5 000 kr