1 - 20 av 37
12 Gå till
Sortering

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

Smycken Örhängen

TORUN BÜLOW-HÜBE, örhängen, ett par, förgyllt silver, orange glasdroppar, 1950-tal, ostämplade, höjd 4,7 cm, vikt 5,0 g, skruv, nagg på glasdroppar. (d)

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

TAPIO WIRKKALA, örhängen, Silver Moon, sterlingsilver, ej stämplade, Finland 1970-tal, krokar, höjd 8,2 cm, vikt 19 g. (d)

7 700 kr

Utrop: 5 500 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

GAUDY, örhängen, 18K guld, snidade blommor, B-jade, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Stockholm 1997, diameter 2,2 cm, vikt 5,4 g, stift, originaletui.

25 500 kr

Utrop: 4 500 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

PÅHÄNG, 18K vitguld, 2 droppformade odlade South Seapärlor ca 18,8x12,3 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50-0,60 ct/st, ca TW-TCr(G-I)/VVS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, längd 4,5 cm, vikt 13,8 g.

Återropad

Utrop: 68 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonformade koraller, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 9,7 g, clips.

Återropad

Utrop: 6 300 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 ovalslipade blå safirer ca 3,00 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, höjd 2,4 cm, stämplade Mayors, vikt 16,0 g, stift/clips.

12 800 kr

Utrop: 9 500 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, 8 briljant- och 8 baguettslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 3,1 g, stift.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

BVLGARI, örhängen, B.ZERO1, 18K roséguld/stål, vikt 15,5 g, certifikat, originaletui, ytterask.

12 200 kr

Utrop: 8 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

CARTIER, örhängen, 18K guld, refnr 990650, 2,2x1,3 cm, vikt 16,0 g, stift/clips.

10 800 kr

Utrop: 8 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade South Seapärlor ca 15,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCa/SI, höjd 3,5 cm, vikt 13,4 g, krokar.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

GEORG JENSEN, örhängen, nr 1131, 18K guld, design Nanna Ditzel, Danmark ca 1970-tal, höjd 3 cm, vikt 25,3 g, clips.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, stavar, signerade, Lund 1956, höjd 2 cm, vikt 6,1 g, skruvar, originaletui. (d)

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

GEORG JENSEN, örhängen, nr 8, sterlingsilver, design Harald Nielsen, 1904-08, stift, originalask.

Återropad

Utrop: 2 100 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

CARTIER, örhängen, Love, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/VVS, serienr. YV1320, höjd 1,9 cm, vikt 12,2 g, stift/clips, originaletui.

28 500 kr

Utrop: 22 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. H94840, höjd 2,3 cm, vikt 15,8 g, clips.

11 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

POMELLATO, örhängen, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca TW/VS, ormar, längd 2,7 cm, vikt 20,0 g, clips/stift.

Återropad

Utrop: 13 600 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

TIFFANY & CO., örhängen, 18K guld, höjd 2,2 cm, vikt 14 g, stift.

Återropad

Utrop: 14 800 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, orange korall, 32 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca W-Brown/SI, längd 4,7 cm, Italien, vikt 20,4 g, stift/clips.

Återropad

Utrop: 13 600 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 safirer, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 2,5 cm, vikt 19,8 g, stift/clips.

Återropad

Utrop: 11 000 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

PIERRE STERLÉ, örhängen, 2 droppslipade smaragder ca 4,00 ct, äldre slipade diamanter ca 7,00 ctv, höjd 4 cm, vikt 18,1 g, clips.

Återropad

Utrop: 96 000 kr

Visa vara