1 - 19 av 19

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, cabochonslipad smaragd, snidad korall, 25 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, signerad, ca 1975, höjd 9,2 cm, vikt 50,7 g, skadat originaletui.

52 000 kr

Utrop: 35 000 kr

BROSCH, 18K guld, opal 20x15,5 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, Torndals, Stockholm 1963, höjd 3,4 cm, vikt 10,3 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, platina, ovalslipad ametist, odlade pärlor, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,25 ctv, mått 3,9x 2,4 cm, vikt 12,9 g.

4 700 kr

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K-L)/ SI1, rosenslipade diamanter, längd 5,6 cm, vikt 6,3 g.

12 200 kr

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, platina, 15 baguettslipade safirer, 41 briljant- och 5 trapetsslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca W/VS, diameter 3,6 cm, vikt 14,7 g.

14 200 kr

Utrop: 13 400 kr

BROSCH, 9K guld/silver, 34 äldre åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS-SI, orm, längd 6,5 cm, 5,4 g.

8 600 kr

Utrop: 9 400 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, mikromosaik, färgad kalcedon, 4,5x4 cm, vikt 23,5 g.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 18K guld/silver, plique-à-jour, rosenslipade diamanter, Jugend, 1900-talets början, 3,1x3,2 cm, vikt 10,1 g, sprickor i emaljen.

10 000 kr

Utrop: 4 500 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Chinese dragon, förgyllt sterlingsilver, signerad, Lund 1973, höjd 4,1 cm, vikt 30 g, originaletui. (d)

23 000 kr

Utrop: 11 400 kr

WIWEN NILSSON, brosch, Trana, förgyllt sterlingsilver, signerad, Lund 1971, längd 7,3 cm, vikt 12,8 g, originaletui. (d)

8 500 kr

Utrop: 6 900 kr

BROSCH, silver/14K guld, 47 gammalslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, varav mittstenen ca 0,87 ct, Österrike/Ungern 1922-37, 4,7x2,5 cm, vikt 8,6 g, en diamant saknas.

Utrop: 18 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, Otto Andersson, Stockholm 1945, höjd 7,2 cm, vikt 36,4 g.

10 400 kr

Utrop: 12 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, cabochonslipade onyxer, carréslipade smaragder, gammal- och rosenslipade diamanter, stl 8,0x0,8 cm, vikt 8,7 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 12 000 kr

BOUCHERON, brosch/hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 20,32 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 5,5 cm, vikt 41,1 g.

Utrop: 136 000 kr

CARL BACHER, brosch, 18K guld, skuren nefrit i form av skarabé, rosenstenar, rubiner, emalj, Österrike 1900-talets början, bredd 5 cm, vikt 7,6 g, emaljskador, tennlödningar, senare nål.

Utrop: 22 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, insekt, odlad pärla ca 16x17 mm, off round, 3 runda fasetterade rubiner, 1 rund fasetterad blå safir, 34 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, längd 3,7 cm, vikt 17,8 g.

Utrop: 26 500 kr

BROSCH, 18K guld, fjäril, Plique-à-jour, 2 rubiner, 38 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca Cr-TCa/SI, längd 6 cm, vikt 12,3 g.

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 9 runda fasetterade rubiner ca 2,00 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-TCr/VS, 3,5x3,0 cm, vikt 7,7 g.

Utrop: 34 000 kr

BROSCH, platina, 88 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1940-tal, längd 5 cm, vikt 10,4 g, gravyr.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr