1 - 20 av 58
123 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

SEBASTIAN SCHILDT, ring, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03ct River(E)/IF, HRD certifikat 20040080801, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca River-TW/VVS(E-F)/VVS, Stockholm 2005, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, originaletui, ytterask.

48 000 kr

Utrop: 50 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,60 ct, 8 briljant- och 8 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 10,0 g, en briljantslipad diamant skadad.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 18,0 ct, 49 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS, Kapuka Copenhagen, stl 16,75 mm, vikt 15,6 g.

15 400 kr

Utrop: 16 000 kr

ILIAS LALALOUNIS, ring, 18K guld, 7 runda fasetterade blå safirer, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 13,6 g, en diamant med nagg i rondisten.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

BVLGARI, ring, 18K roséguld, B.ZERO1, 128 briljantslipade diamanter ca 2,48 ctv, ref 345590, stl 17,25 mm (54), vikt 11,0 g, cert, etui, ytterkartong.

60 000 kr

Utrop: 68 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, vit opal 20,3x13,6 mm, 10 gammal- och 4 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS-P, Torndals, Stockholm 1960, stl 16,5 mm, vikt 10,5 g.

10 400 kr

Utrop: 11 400 kr

POMELLATO, ring, Iceberg, 18K borstat guld, fasetterad akvamarin, briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, stl ca 17,25 mm, vikt 24,8 g.

30 000 kr

Utrop: 34 500 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, ovalslipad ametist ca 8,50 ct, Stockholm 1957, stl 19 mm, vikt 11,2 g, slitage på fasettkanter och fasetter, originaletui. (d)

6 100 kr

Utrop: 3 400 kr

KARLHEINZ SAUER, ring, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS, 12 odlade pärlor ca 3,15-7,00 mm, arbetad yta, stl 16,5 mm, vikt 16,8 g. (d)

10 200 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,36 ct, ca TW(F)/SI2, 29 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,00 ct, River(D)/SI1, IGI certifikat 181595448, 4 baguette- och 44 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, stl 17+ mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 200 000 kr

RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca Ca(M)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g.

29 500 kr

Utrop: 20 000 kr

TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, varav mittstenen ca 0,76 ct, ca Cr-TCa(J-L)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, 36 äldre slipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 9,7 g, en av de större stenarna sitter aningen löst i sin fattning, ett fåtal av de mindre stenarna med nagg, etui.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/platina, pärla 11,30x11,15 mm, boutonformad, rosenstenar, två åttkantslipade diamanter, Stockholm 1951, stl 18,75+ mm, vikt 4,7 g, nagg på diamanter.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, blå safir ca 1,90-2,00 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,65+0,50 ct, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Karl Andersson, Stockholm tidigt 1900-tal, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, safir med slitna fasettkanter och mindre nagg,

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, platina, smaragd ca 1,27 ct, 10 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, två diamanter är skadade och smaragden har nagg.

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 57 (18+ mm), vikt 17,6 g, originaletui.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 prinsess-, 37 baguett- och 48 briljantslipade diamanter ca 3,02 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

CARTIER, ring, platina, briljantslipad diamant 2,12 ct, TW(F)/VVS2, GIA inskription på rondisten 2111712072, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 50 (16 mm), vikt 5,2 g, originaletui.

250 000 kr

Utrop: 270 000 kr