1 - 20 av 220
123...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

Smycken Övrigt

VICTOR MAYER, Fabergé collection, ägg, Piano Egg, 18K guld, grön emalj, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, rubin ca 1,30 ct, bas i lapis lazuli, invändigt dolt fack, numrerad 4/10, höjd 11,5 cm, certifikat medföljer, originaletui.

60 000 kr

Utrop: 70 000 kr

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

Utrop: 185 000 kr

KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, cabochonslipad smaragd, snidad korall, 25 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr(I)/VS-SI, signerad, ca 1975, höjd 9,2 cm, vikt 50,7 g, skadat originaletui.

52 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17 cm, vikt 21,5 g.

Utrop: 68 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 88B, The Splash Necklace, silver, design Henning Koppel, 1945-77, längd 41 cm, vikt 81 g.

10 200 kr

Utrop: 9 900 kr

HANS HANSEN, collier, nr 342, sterlingsilver, delvis förgyllt, design Bent Gabrielsen, Danmark 1960-tal, diameter 12,3 cm, vikt 138 g.

9 900 kr

Utrop: 9 000 kr

TAPIO WIRKKALA, collier, Silver Moon, sterlingsilver, Finland 1973, diameter 11 cm, längd 70 cm, vikt 53 g. (d)

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

7 700 kr

Utrop: 5 500 kr

GAUDY, örhängen, 18K guld, snidade blommor, B-jade, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Stockholm 1997, diameter 2,2 cm, vikt 5,4 g, stift, originaletui.

25 500 kr

Utrop: 4 500 kr

SEBASTIAN SCHILDT, ring, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03ct River(E)/IF, HRD certifikat 20040080801, 2 hjärtslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca River-TW/VVS(E-F)/VVS, Stockholm 2005, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, originaletui, ytterask.

48 000 kr

Utrop: 50 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 3,60 ct, 8 briljant- och 8 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 10,0 g, en briljantslipad diamant skadad.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, vikt 2,4 g, skruvstift.

84 000 kr

Utrop: 62 000 kr

PÅHÄNG, 18K vitguld, 2 droppformade odlade South Seapärlor ca 18,8x12,3 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,50-0,60 ct/st, ca TW-TCr(G-I)/VVS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, längd 4,5 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 68 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter 10,42 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, Juvelateljén Evert Lindberg, Göteborg 1976, längd 39,5 cm, vikt 60,9 g.

Utrop: 190 000 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld, 120 briljantslipade diamanter 10,91 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 32,5 g.

Utrop: 72 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 18,0 ct, 49 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS, Kapuka Copenhagen, stl 16,75 mm, vikt 15,6 g.

15 400 kr

Utrop: 16 000 kr

CARTIER, armband, Penelope, 18K guld, serienr 729213, längd 17,5 cm, vikt 52,7 g, vikt 3,8 g, certifikat, en länkbit ca 1,5 cm medföljer, sammetsfodral, papperspåse.

40 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ILIAS LALALOUNIS, ring, 18K guld, 7 runda fasetterade blå safirer, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 13,6 g, en diamant med nagg i rondisten.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonformade koraller, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCa/VS-SI, vikt 9,7 g, clips.

Utrop: 6 300 kr