41 - 60 av 220
1234...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca Ca(M)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g.

29 500 kr

Utrop: 20 000 kr

TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 1,67 ctv, varav mittstenen ca 0,76 ct, ca Cr-TCa(J-L)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g.

15 200 kr

Utrop: 17 000 kr

LAPPONIA, armband, Caroline, 18K vitguld/guld, 12 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, design Björn Weckström, Finland 1984, bredd 1,0 cm, längd 18,5 cm, vikt 69,5 g, säkerhetskedja, påse.

Utrop: 37 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 14 carréslipade safirer, 17 gammal- och åttkantslipade diamanter, ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,8 g, två stenar med skada på rondisten.

9 600 kr

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 15 äldre briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,7 g, tre diamanter med nagg.

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

RING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, 36 äldre slipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 9,7 g, en av de större stenarna sitter aningen löst i sin fattning, ett fåtal av de mindre stenarna med nagg, etui.

12 000 kr

Utrop: 13 600 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/platina, pärla 11,30x11,15 mm, boutonformad, rosenstenar, två åttkantslipade diamanter, Stockholm 1951, stl 18,75+ mm, vikt 4,7 g, nagg på diamanter.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

TIFFANY & CO., hänge/kedja, Twist Heart Key Pendant, 18K guld, höjd 4,5 cm, kedja 76 cm, vikt 8,3 g, originaletui.

6 300 kr

Utrop: 5 200 kr

TIFFANY & CO., hänge/medaljong, Key To My Heart, 14K guld, höjd 5,5 cm, vikt 8,9 g.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,20 ctv, ca TCr(I)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

24 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K guld, blå safir ca 1,90-2,00 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,65+0,50 ct, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Karl Andersson, Stockholm tidigt 1900-tal, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, safir med slitna fasettkanter och mindre nagg,

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipade diamant ca 1,18 ct, ca Cr(J)/VS1, stl 17 mm, vikt 2,6 g.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 15K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, halvpärlor, påhängsdel/brosch, broschens diameter 3 cm, vikt totalt 33,0 g, senare nål, originaletui.

17 400 kr

Utrop: 15 000 kr

PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor, doserat, 1,60-5,30 mm, lås i 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,045 ct, rosenstenar, längd 55 cm, låshakar ej guld, nagg på diamanter, originaletui.

6 300 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, platina, smaragd ca 1,27 ct, 10 briljant- och 14 åttkantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, två diamanter är skadade och smaragden har nagg.

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3-delad, 18K guld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 57 (18+ mm), vikt 17,6 g, originaletui.

Utrop: 18 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, läder, grågrön, Sweet Spot Snake, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter 1,98 ctv, TW/VS, Sweet Drop, 18K vitguld, 66 svarta briljantslipade diamanter 1,98 ctv, längd 36 cm, vikt 27 g.

Utrop: 68 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 prinsess-, 37 baguett- och 48 briljantslipade diamanter ca 3,02 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

CARTIER, armband, Juste Un Clou, 18K roséguld, serienr. BHH757, stl 17, vikt 33,4 g, originaletui och ytterkartong.

42 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, 8 briljant- och 8 baguettslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, vikt 3,1 g, stift.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr