1 - 14 av 14

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 2 juni 2018

Klubbad för

Silver Kaffeservis

FORSMAN & GARDFORS, kaffeservis, 3 delar, silver, trä, hamrad yta, Umeå 1966, höjd 7-26 cm, vikt 955,7 g, limmat handtag, gravyr i botten.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

ANTON MICHELSEN, ljusstakar, ett par, silver, semisfärisk droppskål, handtag, på liten fot, design Olaf Staer-Nielsen, signerade, Danmark, Köpenhamn 1944-45, höjd 9,5 cm, vikt 453,1 g, mindre bucklor på ena ljusstaken.

Utrop: 6 000 kr

JOHAN PETERSSON BERG, dosa, silver, invändigt förgylld, Rokoko, Norrköping 1758, diameter 7,5 cm, vikt 124,5 g, monogram i botten, bucklor.

4 000 kr

Utrop: 4 000 kr

GEORG JENSEN, skålar, ett par, nr 235, silver, hänklar, blomdekor, Danmark ca 1920, GAB stämpel, höjd 7,5 cm, längd 9,5 cm, vikt 177,4 g, ena hänkeln något bucklig.

Utrop: 7 500 kr

Silver Vas

GEORG JENSEN & WENDEL, vas, nr 823, sterlingsilver, design Sigvard Bernadotte, signerad, Danmark 1945-1951, svensk importstämpel, höjd 14,5 cm, vikt 280 g.

Utrop: 5 800 kr

WILHELM ENGBLOM, brudkrona, silver, 7 odlade pärlor, granater, Stockholm 1907, höjd 9,5 cm, vikt 54,4 g, två nålar.

7 200 kr

Utrop: 2 900 kr

Silver Teservis

WIWEN NILSSON, tekanna, sterlingsilver, oktagonal, signerad, Lund 1949, höjd 20,5 cm, vikt 675 g.(d).

28 500 kr

Utrop: 30 000 kr

Silver Teservis

WIWEN NILSSON, sockerskål, gräddkanna och fat, sterlingsilver, signerade, 1950-tal, vikt 352 g. (d)

8 300 kr

Utrop: 9 000 kr

Silver Vas

GEORG JENSEN, vas, nr 469A, sterlingsilver, genombruten dekor med kulor, design Harald Nielsen, Danmark 1933-44, höjd 15 cm, vikt 208,7 g, ena kulan med hålighet.

Utrop: 5 800 kr

JONAS ANDERS GOTHILENDER, sockerskål med lock, silver, på fot, hänklar, blomknopp, pärlbård, Stockholm 1788, vikt 355,9 g, höjd 20 cm, mindre bristning på fotringen.

Utrop: 4 400 kr

JACOB ENGELBERT TORSK, såsskålar, ett par, silver, godronnerade, på fat, Stockholm 1910, höjd 7,5 cm, vikt 763,1 g.

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

PIERRE FORSELL, kanna, silver, handtag i trä, signerad, Stockholm 1955, höjd 18 cm, vikt 431,8 g. (d)

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

BO FRANZÉN, visitkortställ, silver, genombruten fot, signerad, Stockholm 1968, 20,5x12 cm, höjd 4 cm, vikt 423,4 g. (d)

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike/Ungern 1860-tal, höjd 28 cm, vikt 1108 g, lagade, gravyr.

Utrop: 4 500 kr