Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, höjd 2 cm, vikt 7 g.
HÄNGE, 18K guld, snidad kvarts, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/VS, höjd 2,7 cm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 mm, något barocka, lås i silver med odlad pärla, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 5,8 - 8,75 mm, något barocka, lås i metall med paste, längd 50 cm.
ARMBAND, förgyllt silver, orangea glasstenar, emalj, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 37 g, emaljskador.
COLLIER, förgyllt silver, cabochonslipade smaragder, pärlor, emalj, längd 39 cm, vikt 66,6 g, bortsliten emalj.
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/VS, Juvel-Guld I Göteborg 1966, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, 2 brilj ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS 4 diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.