1 - 12 av 12

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2018

Klubbad för

FRUKTSKÅL, silver, delvis förgyllt, 39x33x5 xm, höjd 12 cm, vikt 1124,4 g.

6 400 kr

Utrop: 4 400 kr

Silver Teservis

TEKANNA, silver, svärtat trä, Köpenhamn 1844, Holländsk kontollstämpel, höjd 15cm, vikt 692,6 g.

Utrop: 3 400 kr

BORDSDEKORATIONER, 2 st, silver, orrar, höjd 15,5 cm, vikt 398 g, mindre bucklor.

2 600 kr

Utrop: 2 300 kr

Silver Teservis

MAPPIN & WEBB, tekanna, terlingsilver, ben, med brännare, Sheffield 1919, höjd 35 cm, vikt 1378,1 g, sprickor i knopp.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

BLÄCKSTÄLL, silver, glasinsats, Art Deco, design Karl Hjulström, GAB Stockholm 1926, längd 20 cm, vikt 7,5 cm, vikt 220 g.

Utrop: 1 400 kr

Silver Vas

VAS, silver, oktagonal, Svedboms, Vetlanda 1979, höjd17 cm, vikt 307,3 g

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, silver, trumpetformad, Svedboms, Vetlanda höjd 17 cm, vikt 208,0 g

Utrop: 1 600 kr

SKÅL, silver, veckad kant, Svedboms Vetlanda 1950, höjd 8,5 cm, diameter 20 cm, vikt 244,5 g.

Utrop: 1 800 kr

SKÅL, silver, på fot, pärlbård arbetad yta, veckad kant, Markströms Uppsala 1929, höjd 12 cm, diameter 20 cm, vikt 293,6 g.

Utrop: 2 100 kr

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, Markströms, Vetlanda 1979, höjd 16 cm, vikt 245,6 g.

Utrop: 2 100 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA, sterlingsilver, på tre fötter, reliefdekor, England, London, trolige 1748, höjd 9 cm, vikt 89,3 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

SKÅL, sterlingsilver, hänklar, Charles Clement Pilling, London 1889, höjd 9,5 cm, vikt 210,8 g.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr