1 - 18 av 18

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 april 2018

Klubbad för

MATSILVER, Smörgåsbestick, 36-delar, Finland, Chippendale-stil, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 dessertskedar, vikt 1573,6 g.

2 900 kr

Utrop: 3 400 kr

Bordsbestick, Haga, 36 delar, 15 skedar, 9 gafflar, 12 knivar, vikt 1757.8 g

Utrop: 4 900 kr

BORDSBESTICK, Finland, Chippendalestil, 36- delar, 12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, vikt 1941,4 g,

Utrop: 4 900 kr

Silverbestick, Haga, 16 delar, 2 smörknivar, 2 syltskedar och 12 kaffeskedar, vikt 350,2 g.

Utrop: 1 000 kr

Silver Kaffeservis

KAFFEKANNA, silver, lock med pinjekotte,godronnerad, empirstil, GAB Stockholm 1927 höjd 26 cm, vikt 670,9 g, något skeva fötter.

Utrop: 3 000 kr

DOSOR, 2 st, silver, cylindrisk A Zethelius Sthlm 1820, G R Sundbom Härnösand 1829, diam 6,5-9 cm, hökd 3,5-4,5 cm, vikt 163,5 g, mindre bucklor, ena dosan med gravyr i botten.

Utrop: 1 400 kr

SKÅL, silver, dekor med frukter, C G Hallberg Stockholm 1909, diameter 18,5 cm, höjd 6,5 cm, vikt 257,9 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

COHR, bestickservis, 36 delar, silver, Gammal Dansk, 12 matknivar,12 matgafflar, 12 matskedar, Danmark 1950/60-tal, vikt 1908,8 g.

7 300 kr

Utrop: 4 600 kr

COHR, bestickservis, silver, Gammal Dansk, 36 delar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 dessertskedar, Danmark 1951/60-tal, vikt 1288,2 g.

7 700 kr

Utrop: 4 000 kr

COHR, bestickservis, 36 delar, silver, Gammal Dansk, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 12 moccaskedar, Danmark, vikt 638,6 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

COHR, uppläggningsskedar, 6 st, silver, Gammal Dansk längd 12,5-27 cm, vikt 311,0 g.

2 500 kr

Utrop: 1 400 kr

COHR, salladsbestick, 2 st, silver, Gammal Dansk, längd 17,5-21 cm, vikt 136,7 g.

1 400 kr

Utrop: 700 kr

COHR, diverse uppläggningsbestick, 23 delar, silver, Gammal Dansk, bla Trancherbestick smörknivar, osthyvel, ostskärare mm, vikt 1091,6 g.

6 300 kr

Utrop: 2 900 kr

COHR, bestickservis, 17 delar silver, Gammal Dansk, 7 smörgåsknivar, 10 smörgåsgafflar, vikt 581,2 g.

3 300 kr

Utrop: 1 600 kr

DOSA, silver, lock med relief dekormed kurtiserande par, Köpenhamn 1850, diameter 7 cm, vikt 80,1 g

Utrop: 900 kr

COCKTAILGLAS, 8 st, silver, graverad geometrisk dekor, höjd 6,5 cm, vikt 513,8 g, ett glas med buckla på foten,

2 300 kr

Utrop: 2 300 kr

COCKTAILSHAKER, silver, graverad geometrisk dekor, Tyskland, höjd 23 cm, vikt 497,5 g, mindre bucklor.

3 400 kr

Utrop: 2 300 kr

BESTICKSERVIS, 36 delar, Rosenholm, silver, 12 smörgåsknivar 12 smörgåsgafflar, 12 kaffeskedar, GAB, Eskilstuna, 1960/70-tal, vikt 1057,9 g.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr