1 - 18 av 18

Avslutad | Aficionado – Torsdag 29 mars 2018

Klubbad för

Mynt Svenska mynt

MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1976, Oscar II, med hjärtsköld, kvalité ca 01/0, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

Mynt Svenska mynt

2 MYNT, 21,6K guld, 10 Kr 1901, 5 Kr 1920, kvalité ca 1+ - 01, total vikt 6,7 g.

Utrop: 2 900 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, 2/3 Riksdaler, 1779, Gustav III, kvalité ca 1/1+, diameter 36 mm, vikt 19,5 g.

700 kr

Utrop: 700 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, 4 Riksdaler RM, 1863, Karl XV, kvalité ca 1/1+ diameter 39 mm, vikt 33,8 g.

950 kr

Utrop: 1 100 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, 1 Riksdaler Specie, 1847, Oscar I, kvalité ca 1+/01, hängd?, diameter 39 mm, vikt 33,8 g.

Utrop: 2 200 kr

Mynt Svenska mynt

9 MYNT, koppar, 1 st 2 Skilling Banco, 3 st 1 Skilling Banco samt 5 st 2/3 Skilling Banco, 1835-1840, kvalité mestadels ca 1, total vikt 89,3 g, några mynt har kantskador.

Utrop: 450 kr

Mynt Svenska mynt

2 NÖDMYNT, koppar, 1 Daler S.M., 1718, Saturnus och Merkurius, kvalité ca 1, total vikt 9,1 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

Mynt Svenska mynt

PÄRM MED MYNT, koppar, 204 st av varierande kvalité, mestadels 17 och 1800-tal, flera mynt har borrhål.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, 21,62K guld, 2 Dukater, 1719, Ulrika Eleonora, kvalité ca 1 frånsidan något bättre än åtsidan, diameter 24 mm, vikt 7,5 g.

35 500 kr

Utrop: 16 000 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, 4 Mark, 1694, Karl XI, spår av lödningar och en förgylld sida, diameter 37 mm, vikt 20,5 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, 23,42K guld, 1/4 Dukat, 1733, Fredrik, kvalité ca 1+ men med borrhål, diameter 14 mm, kantskada, vikt 0,8 g.

2 800 kr

Utrop: 1 100 kr

Mynt Svenska mynt

5 MYNT, silver, 1 st 1/32 Rd, 1 st 25 Öre, 3 st 10 Öre, kvalité ca 1?-1, 1864- 1873, total vikt 5,5 g.

350 kr

Utrop: 175 kr

Mynt Svenska mynt

4 MYNT, koppar, 5 Öre, 1857- 1867, kvalité ca 1?-1, total vikt 34,2 g.

Utrop: 350 kr

Mynt Svenska mynt

12 NÖDMYNT, koppar, 1 Daler SM, 1715-1718, kvalité ca 1? - 1, ett borrhål, total vikt 54,0 g.

700 kr

Utrop: 550 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, silver, 1/2 Örtug, Sten Sture d.y. 1512-1520, kvalité ca 1?, diameter 17 mm, vikt 0,9 g.

600 kr

Utrop: 400 kr

Mynt Svenska mynt

42 MYNT, silver, mestadels från 16, 17 och 1800-talet, väldigt blandad kvalité, Kaplans rekommendar att man granskar mynten på plats.

4 500 kr

Utrop: 4 000 kr

Mynt Svenska mynt

3 MYNT, koppar, Palmkvistserien, 1 Skilling 1932 ca 1/1+ med mindre skador, 1/2 Skilling 1832 ca 1+ samt 1/4 Skilling 1833 ca 1, total vikt 29,1 g.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

Mynt Svenska mynt

MYNT, koppar, 1 Öre SM, 1677, Karl XI, kvalité ca 1, diameter 47 mm, vikt 43,1 g.

300 kr

Utrop: 350 kr