301 - 309 av 309
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 juli 2018

Klubbad för

SKÅL PÅ FOT, med hänklar, silver, delvis förgylld, T. Horning, Köpenhamn 1859, höjd 10 cm, vikt 283,2 g, gravyr.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, smaragd ca 1,60 ct, 30 baguetteslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 45 cm, vikt 6,4 g, svaga fattningar hos de baguetteslipade diamanterna, ett fåtal av diamanterna med nagg och skador, mindre nagg på smaragden.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,6-6,7 mm, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCa/VS, 8 blå safirer, stift, vikt 5,1 g, pärlorna har hål från trädning på sidorna.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K guld, 3 blå safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.

3 600 kr

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rosenslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TCr-Cr/SI, 58 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 3,8 g, stift, en rosenslipad diamant med mindre skada.

Utrop: 25 000 kr

SMYCKESET, 2 delar, 18K, guld/vitguld, collier 39 cm, örhängen med clips, 13 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, vikt totalt 36,4 g, blått etui.

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stift, vikt 4,0 g.

Utrop: 9 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant enligt gravyr 0,18 ct ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 8,6 g, Kaplans, 2006.

Utrop: 4 600 kr