1 - 20 av 359
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2018

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,43 ct, ca Ca(M)/VS, nagg på kuletten, 14 briljant- och 16 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca stl 17,5 mm, 6,5 g.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,61 carat totalt, TW(F-G)/VVS2-VS2, IGI report med nr 296722430 och 296722417, stift, vikt 1,1 gram.

Utrop: 15 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,69 carat totalt, River-TW(E-G)/SI1, IGI report med nr 296722385 och 296722398, stift, vikt 1,2 gram.

Utrop: 16 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,68 carat totalt, TW(F-G)VS1-VS2, IGI report med nr 296722386 och 296722436, stift, vikt 1,2 gram.

Utrop: 16 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,69 carat totalt, TW-W(G-H)/VS2, IGI report med nr 296722396 och 296722419, stift, vikt 1,2 gram.

Utrop: 16 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 1,5 gram.

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,47 ctv enl. gravyr, ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 4,5 g, gravyr, en diamant med nagg på ronisten.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,66 ct, ca TW(G)/SI1, lös i fattning, 83 briljantslipade diamanter ca 1,0 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 3 skadade, 20 rubiner ca 0,90 ctv, stl 16,25 mm, vikt 10,9 g

Utrop: 22 500 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 1,08 ct, ca TCa(L), skador på rondist och krona, i övrigt tydliga ineeslutningar, stl 17,5 mm+, vikt 3,1 g.

6 500 kr

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,2 g, ena snurrebussen i 18K guld, den andra snurrebussen i silver.

8 600 kr

Utrop: 8 300 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, en diamant är skadad.

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 cabochonslipade smaragder, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stift, vikt 6,2 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

ARMBAND, 18K guld, pärlor, rosenslipade diamanter, antik, Frankrike, bredd 2,5 cm, 5,8 x 5,4 cm, vikt 42,5 g sprickor i guldet, 3 pärlor saknas.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K guld, korall, stl 18 mm, vikt 7,4 g.

3 100 kr

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE, gulmetall, granater, längd 4,5 cm, vikt 10,7 g, nagg.

RING, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17+ mm, vikt 15 g, vridbar runt axel.

6 000 kr

Utrop: 7 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, kedja i 14K vitguld, längd 27,5 cm, vikt 12,8 g.

Utrop: 5 600 kr

BROSCH, silver, 63 antik- och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, längd 5,7 cm, vikt 7,7 g, flera skadade stenar, 2 små rosenslipade diamanter saknas.

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,73 ctv, baguetteslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 1,2 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 4 000 kr