1 - 9 av 9

Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018

Klubbad för

LJUSSTAKAR, silver, spiralformad stam, TESI, Göteborg 1957, höjd 18,5 cm, vikt 1320,8 g, fylld botten.

Utrop: 4 000 kr

BÄGARE, silver, ciselerad dekor, Thomas Beckman, Örebro ca 1730, höjd 9 cm, vikt 61,3 g.

Utrop: 2 800 kr

SÅSSKÅL, silver, på fat, invändig förgylld Emil Möller Malmö 1929, höjd 13 cm, vikt 444,3 g.

Utrop: 3 000 kr

BÄGARE, silver, arbetad yta, slät fotring, JK Sommerfeldt, Århus, 1726-67, höjd 11,2 cm, vikt 210,6 g, gravyr, bucklor.

Utrop: 5 400 kr

Matsilver, 27 delar, 12 matskedar, 4 matgafflar längd 22 cm, 5 matgafflar längd 20,5 cm, 7 kaffeskedar, Svensk Spetsig, tidigt 1800-tal, monogram, vikt 1540, g.

Utrop: 7 000 kr

4 matskedar, Svensk (rund), längd 21 cm, sent 1700-tal, vikt 288,1 g, en sked har udda skaft.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Matsilver, 49 delar, gammal fransk, 21 matskedar varav 7 skedar har bitmärken/bucklor, 14 bordsskedar, varav en har bitmärken, 12 matgafflar och 2 dessertgafflar, från tidigt 1800-tal fram tills 1800-talets mitt. vikt 2704 g.

Utrop: 9 300 kr

Silver Fat

ETAGERE/KAKFAT, silver 800/1000, akantusblad, tre etage, handtag, troligen Italien, höjd 50 cm, vikt 1325 g, går att ta isär.

8 600 kr

Utrop: 4 500 kr

SKALDJURSBESTICK, 12 st, silver, förgylld metall, Frankrike, 1900 talets början, längd 16,5 cm, etui.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr