241 - 252 av 252
1...111213 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 10 november 2018

Klubbad för

ARMBAND, 14K guld, 210 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 48,5 g, säkerhetskedja.

Utrop: 45 000 kr

BROSCH, 18K guld, smaragdslipad citrin 23 x 20,5 mm, vikt 24,4.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, droppslipad blå safir ca 2,30 ct, 30 baguetteslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g, safiren har slitna fasettkanter.

Utrop: 19 800 kr

RING, 18K guld, trappslipad smaragd ca 0,50 ct, mindre skador, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TW(G)/VS1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, Svenskt Guldsmide, Stockholm 1945, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, diamanten har ett stort nagg vid rondisten, ringskenan är storleksändrad och en klo är skadad resterande är slitna.

Utrop: 34 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCa(L)/VVS, stift, vikt 1,7 g.

19 600 kr

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,82 ct, ca TW(G)/VS1, G. Dahlgren & Co, Malmö 1966, stl 18 mm, vikt 3,7 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K guld/platina, syntetisk carréslipad rubin, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, diamanterna sitter snett i fattning, ena diamanten har flera nagg på rondisten.

950 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K guld/platina, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca Cr(J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K rodierat guld, 3 briljanter ca 1,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 150 briljanter ca 0,60 ct totalt, ca TW-TCr/VS-P, mycket svaga fattningar, porositet i skenan, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 34 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,33 ctv ca R(D-E)/IF-VVS1, längd 17 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 38 000 kr