1 - 20 av 24
12 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2018

Klubbad för

SKRIN, med lock, silver, hamrad yta, G.A. Dahlgren, svensk importstämpel, 1908, höjd 7 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

KANDELABRAR, ett par, tvåarmade, silver, Mema, svensk import stämpel, höjd 9,5 cm, total vikt 480,8 g, fyllda.

Utrop: 1 500 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL & GRÄDDKANNA, silver, förgylld insida, Danmark, 1900-tal, höjd 5 cm, total vikt 199,6 g.

Utrop: 1 200 kr

KANDELABRAR, silver, ett par, tvåarmade, Tyskland, svensk importstämpel, höjd 10 cm, total vikt 486,9 g, fyllda.

Utrop: 1 500 kr

GEORG JENSEN, uppläggningssked, Pyramid, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1933-1944, längd 20,5 cm, vikt 82,6.

GEORG JENSEN, uppläggningssked, Pyramid, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1915-1927, Engelska importstämplar 1929, längd 18 cm, vikt 72,9 g.

SERVERINGSSKED, silver, Smith, Danmark, tidigt 1800-tal, vikt 79,4 g.

Utrop: 900 kr

BESTICKSERVIS, 8 delar, Prins Albert, 1 matgaffel, 1 matkniv, 1 matsked, 1 bordskniv, 1 bordssked, 1 fiskgaffel, 1 fiskkniv, 1 dessertgaffel, GAB, Stockholm bl.a 1970-tal, total vikt 516 g, linda.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

HUMMERBESTICK, 5 st, silver, K. Anderson, Göteborg 1930/40-tal, längd 18,5 cm, total vikt 168,6 g.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

BESTICKSERVIS, 74 delar, silver, 12 matgafflar, 11 matknivar, 13 matskedar, 11 efterrättskedar, 12 konfektskedar, 12 teskedar, 3 serveringsbestick, Warsawa, Polen, total vikt 4340,5 g.

Utrop: 12 000 kr

Silver Teservis

TEKÖK, 2 delar, silver, handtag i ebenholz, blom och bladdekor, Nyrokoko, tekanna Fredrik och Wilhelm Zethelius Stockholm 1841 och rechaud Carl Hammer 1860, höjd 30 cm, vikt 2110,9 g, senare tennlödda stag på kanna, stift till handtag sticker ut, sprickor i trä handtag, mindre bucklor på lockets kant.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

EMIL OSCAR MÖLLER, fickplunta, silver, Malmö 1938, höjd 13 cm, vikt 291,8 g, monogram.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Markströms, Uppsala 1961, höjd ca 8 cm, vikt 334,6 g, fyllda.

600 kr

Utrop: 700 kr

SKÅL, på fot, sterlingsilver, hamrad yta, CG Jonsson Silversmide, Stockholm 1978, vikt 118,9 g.

Utrop: 600 kr

Silver Vas

VAS, silver, förgylld insida, GAB, Stockholm 1958, höjd ca 15 cm, vikt 311,2 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Silver Fat

FAT, på fot, silver, Mappin & Webb, Sheffield 1933, diameter 22,5 cm, vikt 425,7 g.

Utrop: 2 600 kr

Silver Fat

FAT, med kulfötter, silver, blomdekor, diameter ca 31,5 cm, vikt 755,4 g.

Utrop: 5 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, etsat glas, Birmingham 1976, höjd 31 cm inklusive glas, fylld botten, ena glaset med spricka.

1 400 kr

Utrop: 900 kr

DOSA, med lock, silver, förgylld insida, Frankrike, vikt 148,2 g.

1 900 kr

Utrop: 900 kr

KANDELABER, trearmad, silver, höjd 24,5 g, vikt 980,7 g, fylld botten.

Utrop: 1 400 kr