1 - 20 av 30
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 januari 2019

Klubbad för

Silver Etui

Etui, silver 935, förgylld insida, emalj, mått 8,4 x 7,4 cm, Tyskland tidigt 1900-tal, vikt 125,4 g, gravyr på baksida.

1 100 kr

Utrop: 600 kr

GEORG JENSEN, barnkniv, silver, Acorn, längd 11,5 cm, vikt 15,1 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

KAROTTSKED, silver, Matthias Wilhelm Rothoff, Uppsala 1897, längd 30 cm, vikt 123,5 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

MATSKED, silver, Svensk Spetsig, J Gyberg, Lund 1805, längd 21 cm, vikt 56,2 g, gravyr.

Utrop: 450 kr

9 TESKEDAR, silver, samearbete, en av dem har en annan tillverkare, Haparanda / Boden, förgyllda skålar, vikt 108,2 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

DOSA, med lock, silver, förgylld insida, St Petersburg, Ryssland, vikt 182,9 g, gravyr, mindre bucklor.

1 500 kr

Utrop: 700 kr

K ANDERSON, skål på kulfötter, silver, hamrad yta, Stockholm, 1922, diam 12,5 cm, höjd 8 cm, vikt 161,0 g, invändigt bucklor i botten.

Utrop: 900 kr

FISKBESTICK, 12 st, nysilver, bakelit, 6 gafflar, 6 knivar, träschatull.

400 kr

Utrop: 500 kr

VISITKORTSHÅLLARE, på fötter, silver, London 1963, handtag i svärtat trä, vikt 160,4 g.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

KORG, med handtag, silver, genombruten form, blomdekor, otydliga stämplar, höjd ca 10 cm, vikt 122,3 g.

600 kr

Utrop: 600 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL O GRÄDDKANNA, silver, hamrad yta, Stockholm 1983, total vikt 246,5 g.

Utrop: 1 100 kr

SKÅL, på fot, sterlingsilver, blom- och bärdekor, höjd 8 cm, vikt 146,2 g, gravyr.

Utrop: 700 kr

SOCKERTÅNG, silver, filigranarbete, längd 15,5 cm, vikt 35,7 g.

400 kr

Utrop: 500 kr

COASTER, silver, mahogny, diameter ca 12 cm, vikt 144,8 g.

700 kr

Utrop: 450 kr

HANS HANSEN, servettring, sterlingsilver, Danmark, diameter 4,5 cm, vikt 25 g.

250 kr

Utrop: 200 kr

Dessertskedar, 8 st, silver, Chippendale, GAB Eskilstuna, 1970-tal, längd 15 cm, vikt 290,0 g, etui.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

BESTICKSERVIS, 16 delar, silver, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, Kultakeskus OY, Tavastehus Finland, 1970-1974, vikt 583,7 g, skadat etui.

Utrop: 1 600 kr

SALTKAR, silverplätterat/förgyllt, hund vid saltkar, längd 12 cm, vikt 143,5 g.

425 kr

Utrop: 350 kr

KRYDDSET, sterlingsilver, senapskar, saltkar, pepparströare, blå glasinsatser, England, en glasinsats med nagg, två skedar medföljer, schatull.

Utrop: 900 kr

TUMLARE, 4 st snarlika, silver, hamrad yta, bl.a E. Löfman, Mema och Markströms, Uppsala och Lidköping, 1986-87, total vikt 159,0 g.

600 kr

Utrop: 700 kr