1 - 20 av 21
12 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari

Klubbad för

MATSILVER, silver, delvist förgyllda,12 teskedar, sockerströ. sockertång, originaletui, total vikt 154,0 g,

1 300 kr

Utrop: 800 kr

Serveringsbestick, fisk, silver, Frankrike omkring 1910, längd 25-29 cm, vikt 236,4 g, etui.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Silver Plunta

ERIC LÖFMAN, plunta, silver, hamrad yta, Markströms, Uppsala 1983, höjd 16,5 cm, vikt 414,3 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

6 BÄGARE, silver, signerade L. Råström, 1986, höjd 4,5 cm, vikt 345,1 g, handarbete, något skadat originaletui med gravyr.

Utrop: 2 300 kr

ERIK LÖFMAN, 4 st tumlare, signarade, silver, höjd 5 cm, vikt 227,1 g, 1986, handarbete, originaletui med gravyr.

1 700 kr

Utrop: 1 400 kr

NATTVARDSKANNA, förgyllt silver, glas, Charles Thomas & George Fox, London 1858, höjd 17 cm, vikt 288,3 g, flaskan rymmer 1,5 dl, gravyr, sliten förgyllning.

Utrop: 2 600 kr

Silver Vas

VAS, silver, jugend, hamrad yta, Köpenhamn 1918, höjd 14 cm, vikt 185,2 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

VINKANNA, silver och kristall, jugend, E Hutton, London 1890, höjd 23 cm, vikt 1061,4 g, flera nagg på glas, kannan rymmer 1 l.

Utrop: 2 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokoko, GAB, Stockholm 1882, höjd 25 cm, total vikt 1106,7 g, fyllda.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

BÄGARE, silver, George Nathan & Ridley Hayes, Chester 1901, "Tutor Cup", höjd 10,5 cm, diameter 12,0 cm, vikt 279,8 g, liten spricka i övre randen

Utrop: 1 800 kr

BESTICKSERVIS, 50 delar, silver, Diana, 9 bordsgafflar, 13 bordsknivar, 7 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 9 efterrättsknivar, CG Hallberg och GAB, 1950/60-tal, total vikt 2028,8 g.

Utrop: 4 200 kr

BÄGARE, silver, graverad blom- och bladdekor, Daniel Elfbom, Gävle 1799, höjd 10 cm, vikt 49,7 g, mindre bucklor, gravyr.

Utrop: 2 400 kr

BÄGARE, 2 st, silver, graverad blom- och bladdekor, JJ Gröndahl, Sundsvall 1827, höjd 7,6 cm, total vikt 48,0 g, mindre bucklor.

Utrop: 2 200 kr

SILVERSKÅL, silver, på fot, Stockholm 1927, mindre bucklor, höjd 14,5 cm, vikt 548 g.

Utrop: 2 500 kr

SUPKALK, silver, förgylld insida, graverad blom- och bladdekor, IF Molér, Stockholm 1825, höjd 10,7 cm, vikt 34,5 g, gravyr, bucklor.

Utrop: 1 400 kr

SUPKALK, silver, graverad dekor, IE Åhlén, Sala 1833, höjd 11,6 cm, vikt 26,9 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 500 kr

SUPKALK, silver, graverad blom- och bladdekor, H Lyberg, Borås ca 1820, höjd 13,5 cm, vikt 54,9 g, bucklor.

Utrop: 2 000 kr

SUPKALK, silver, förgylld insida, graverad bladdekor, IH Leffler, Falun ca 1820, höjd 13 cm, vikt 49,7 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 800 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, tre delar, silver, delvis förgylld, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, fornnordisk dekor, GAB, 1898-1900, total vikt 1261,0 g.

Utrop: 6 000 kr

JARDINJÄR, silver, glas, C G Hallberg, Stockholm 1916, total vikt 1078,1 g, nagg på glas.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr