1 - 20 av 21
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 februari 2019

Klubbad för

LJUSSTAKAR, ett par, silver, kolonnformade, kvadratisk fot, Tyskland ca 1950, svensk kontrollstämpel, höjd 14,8 cm, total vikt 344,8 g, fyllda, avtagbara ljusmanschetter, mindre buckla.

Utrop: 2 200 kr

SKÅL, silver, pärlbård, Anders Nilsson, Lund 1916, diameter 14 cm, vikt 140,3 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

BORDSBESTICK, 12 delar, silver, Vasa, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, GAB, Stockholm bl.a 1938, total vikt 605,9 g.

Utrop: 3 200 kr

BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, Disa, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, Markströms, Uppsala 1952, total vikt 725,8 g, linda.

Utrop: 2 800 kr

MATSILVER, 8 delar, delvis förgyllt, Vasa, tårtspade, såssked, ostkniv, syltsked, 2 smörknivar, 2 efterrättsskedar, GAB, Stockholm bl.a 60/80-tal, total vikt 325,1 g, ett par bestick med gravyr.

1 500 kr

Utrop: 1 100 kr

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Vasa, GAB, Stockholm 1937, total vikt 167,2 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

MOCCASKEDAR, 12 st, silver, Vasa, GAB, Stockholm 1949, total vikt 130,5 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

SMÖRKNIVAR, silver, 6 st, Vasa, GAB, Stockholm, 60/70-tal, total vikt 206,0 g.

Utrop: 900 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB, Stockholm 1948, höjd 20 cm, total vikt 1125,3 g, fyllda.

LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokokostil, GAB, Stockholm 1948, höjd 20 cm, total vikt 1125,3 g, fyllda.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

SALTKAR, silverplätterat/förgyllt, hare vid saltkar, höjd 6,5 cm, längd 9 cm, vikt 221 g.

400 kr

Utrop: 350 kr

KRYDDSET, sterlingsilver, senapskar, saltkar, pepparströare, blå glasinsatser, England, en glasinsats med nagg, två skedar medföljer, schatull.

800 kr

Utrop: 900 kr

SALT OCH PEPPARKAR, silver, höjd ca 3 cm, 2 små skedar, olika tillverkare, total vikt 33,5 g,

400 kr

Utrop: 450 kr

FINGERBORGAR, silver, 11 st, ben, emalj, stenar, mindre bucklor förekommer, total vikt 54,2 g.

1 100 kr

Utrop: 450 kr

SALT & PEPPARKAR, silverpläterat, katter, höjd ca 11 cm, vikt 358 g.

Utrop: 550 kr

6 kaffeskedar, silver, Ryssland, vikt 197 g.

Utrop: 700 kr

KAFFEKANNA, silver, träskaft, Carlman Stockholm 1949, vikt 727 g.

Utrop: 2 500 kr

MJÖLKKANNA, SOCKERSKRIN, silver, Carlman 1940-tal, vikt 652 g, sockertång, skrinet saknar lås.

Utrop: 2 500 kr

BESTICKSERVIS, 48 delar, silver, Vasa, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm 1930-tal, total vikt 2997,2 g, gravyr.

Utrop: 13 000 kr

DOSA, sterlingsilver, emalj, rävhuvud, rund diameter 2,8 cm,, vikt 14,6 g.

Utrop: 450 kr