Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter 1,48 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 mm, vikt 8,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca W/VS, Schalin, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g
GEORG JENSEN, armring, sterling silver, öppen, Victory nr 423, inre omkrets 17 cm, vikt 42,8 g.
TAPIO WIRKAALA, hänge/kedja, silver, Kultakeskus, Finland ca 2000, kedjans längd 44,5 cm, hängets höjd 5,5 cm, vikt 12,4 g, originalask.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca W(H)/P1, blå safir ca 1,30 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, signerad A Liedholm & Co Kb, Skanör 1984, stl 17,25 mm, vikt 16,4 g, den större diamanten med planslipad kulett samt sitter löst i sin fattning, safir med nagg, en mindre diamant är skadad.
CLAES GIERTTA, hänge, sterlingsilver, Stockholm 1996, höjd 4,6 cm, vikt 22,6g. Kedja i sterlingsilver, ankarlänk, längd 45 cm, vikt 22,7 g, originalask. (d).
TIFFANY & CO, hänge/kedja, Heart Key Charm, sterlingsilver, längd 60 cm, vikt 3,3 g, påse.
OLE LYNGGAARD, örhänge, Snake, 18K guld, 256 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, TW/VS, höjd 5 cm, stift, PÅHÄNG, 2 st, 18k guld, droppslipad topas och rosenkvarts, dustbag och originaletui.
ENSTENSRING, platina 950/1000, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VVS, stl 15 mm, vikt 10,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 flanderslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, Atelier Ajour, Stockholm 2009, stl 16,5 mm, gravyr, vikt 4,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 197 briljantslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 21-22,5 cm, vikt 42,9 g
COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Emsy", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 42 cm, vikt 26,8 g.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, Bend Over Ring, smaragdslipad onyx 8,5 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ct, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 12,6 g, etui, mindre jack i ringskenan, svaga fattningar på ett fåtal diamanter.