Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, lås i 18K vitguld, hjärta, längd 19 cm, vikt 30,5 g.
LAPPONIA, armband, Alba, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1998, säkerhetskedja, längd 18 cm, vikt 38,6 g, påse.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,05 ct, längd 40 cm, vikt 4,8 g, gravyr LOVE.
ENGELBERT, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter 1,40 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 5,8 g, originaletui, en diamant med nagg.
ANN MARIE CHAGNON, armband, förgylld metall, lackerad metall, tenn, tyg, diameter ca 5,5 cm, originalkartong.
RING, 18K guld, granat, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca W/VS, Anders Högberg, Göteborg 1978, stl 19 mm, vikt 11,3 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K)/SI1, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,72 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,48 ct, ca W/VS, längd 42,5 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(F)/SI1, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,42 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.