Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari 2019
GEORG JENSEN, armband, nr 49 sterlingsilver, läder, Henning Koppel, justerbar längd.
OLE LYNGGAARD, hänge, Lace, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, TW/VS, vikt 7,7 g, svart snöre.
OLE LYNGGAARD, ring, Lace, 18K guld, matterad yta, briljantslipad diamant ca 0,005 ct, stl 18 mm, vikt 7,2 g,
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lace, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, TW/VS, vikt 2,9 g, stift, saknar stopp.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Lace, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, TW/VS, längd 19,5 mm, vikt 4,5 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K trefärgat guld, Fusion, 3 delar, design Nina Koppel, stl 17,5-18 mm, de två ytterringarna är stl 53 medans mittdelen i rödguld är stl 55, vikt 15,1 g.
SANDBERG, collier, Pinnlåskedja, sterlingsilver/18K guld, längd 70, 80 och 90 cm, vikt 30,9 g.
SANDBERG, armband, Svensk Sommar, sterlingsilver, delvis förgyllt, längd 16 - 20 cm, vikt 14,7 g.
GEORG JENSEN, collier, Sphere Sautoir, sterlingsilver, akvamariner, 102 cm, vikt 34,5 g.
EFVA ATLLING, armband, True Colours, Limeted Numbered Edition, sterlingsilver, lapis lazuli, aventurin kvarts, onyx, agat, längd 19,5 cm, vikt 25,8 g.
REY URBAN, manschettknappar, 18K guld, signerade, Stockholm 1964, vikt 11,2 g, etui.
CARTIER, ring, Trinity, Must de Cartier, 18K trefärgat guld, stl 16,75 mm, vikt 7,7 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, arbetad yta, ovalslipad ljusblå akvamarin mått 13,4 x 11,7 mm, passar till dobbar, längd 2,4 cm, vikt 17,5 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 4- radigt, akvamariner, 15 hjärtan i silver, dobbar, ej lås, längd 42 cm, ej stämplad.
REY URBAN, brosch, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, signerad, Stockholm 1956, längd 4,8 cm, vikt 9,1 g.