1 - 20 av 215
123...11 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 februari

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter 1,48 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8,4 g.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,5 mm, vikt 8,0 g.

Utrop: 20 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca W/VS, Schalin, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

KALEVALA, ring, 18K guld, Filigree ring, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, gravyr.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

GEORG JENSEN, armring, sterling silver, öppen, Victory nr 423, inre omkrets 17 cm, vikt 42,8 g.

Utrop: 1 500 kr

Smycken Hänge/Kedja

TAPIO WIRKAALA, hänge/kedja, silver, Kultakeskus, Finland ca 2000, kedjans längd 44,5 cm, hängets höjd 5,5 cm, vikt 12,4 g, originalask.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca W(H)/P1, blå safir ca 1,30 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, signerad A Liedholm & Co Kb, Skanör 1984, stl 17,25 mm, vikt 16,4 g, den större diamanten med planslipad kulett samt sitter löst i sin fattning, safir med nagg, en mindre diamant är skadad.

Utrop: 25 000 kr

CLAES GIERTTA, hänge, sterlingsilver, Stockholm 1996, höjd 4,6 cm, vikt 22,6g. Kedja i sterlingsilver, ankarlänk, längd 45 cm, vikt 22,7 g, originalask. (d).

Utrop: 1 400 kr

TIFFANY & CO, ring, Twistes Wire Bow, 18K guld, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.

2 800 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Hänge/Kedja

TIFFANY & CO, hänge/kedja, Heart Key Charm, sterlingsilver, längd 60 cm, vikt 3,3 g, påse.

850 kr

Utrop: 500 kr

ISAAC COHEN, ring, silver, Stockholm 1964, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, slitage.

400 kr

Utrop: 450 kr

OLE LYNGGAARD, örhänge, Snake, 18K guld, 256 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, TW/VS, höjd 5 cm, stift, PÅHÄNG, 2 st, 18k guld, droppslipad topas och rosenkvarts, dustbag och originaletui.

35 500 kr

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSRING, platina 950/1000, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VVS, stl 15 mm, vikt 10,3 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 flanderslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, Atelier Ajour, Stockholm 2009, stl 16,5 mm, gravyr, vikt 4,9 g.

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 197 briljantslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 21-22,5 cm, vikt 42,9 g

Utrop: 33 000 kr

GEORG JENSEN, ring, 18K guld, slät, stl 19,5 mm, vikt 8,5 g.

Utrop: 3 900 kr

COLLIER, oxiderat sterlingsilver/24K förgyllt silver, "Emsy", Buchwic Concept Jewellery, handgjord, längd 42 cm, vikt 26,8 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, oxiderat och förgyllt, krokar, höjd 5,2 cm, vikt 3,7 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, Bend Over Ring, smaragdslipad onyx 8,5 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ct, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 12,6 g, etui, mindre jack i ringskenan, svaga fattningar på ett fåtal diamanter.

Utrop: 16 000 kr

CLAES GIERTTA, armring, silver, hamrad yta, Stockholm 1970, 6,7 cm i diameter, vikt 26 g, (d).

Utrop: 800 kr