221 - 240 av 256
1...111213 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 mars 2019

Klubbad för

COLLIER, 14K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, 53 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, W-Cr(H-J)/SI-P, längd 38,5/41/43,5/46 cm, vikt 3,2 g, några diamaneter med nagg.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 18 blå safirer ca 0,45 ctv, svart diamant ca 0,08 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, längd 15-17 cm, vikt 2,3 g.

3 500 kr

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, creoler, 78 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, diameter 2,9 cm, vikt 5,8 g.

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, briljant 0,34 ct, TW(G)/SI2, GIA Report 5196455486, längd 41,5- 42,5 cm, vikt 2,5 g, diamanten med natural invid rondisten.

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 128 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, längd 41 cm, vikt 24,6 g, lagningar, porositet i guldet, flera diamanter med nagg.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, höjd 11,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-42 cm, vikt 5,9 g.

Utrop: 6 600 kr

GEORG JENSEN, ring, Fusion, 18K vitguld, stl 18,75 mm (57), vikt 6,2 g.

Utrop: 2 400 kr

SANDBERG, örhängen, 18K guld/vitguld, blomma, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,9 g, originaletui.

3 100 kr

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 214 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-SI, höjd 3,0 cm, vikt 6,9 g.

Utrop: 13 800 kr

Silver Fat

CHOPARD, ett par små fat, sterlingsilver, italienska stämplar, diameter 6,4 cm, vikt 59,9 g, originalask.

750 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 1,0 cm, stift, vikt 3,3 g.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K vitguld, gul beryll, mindre safirer i olika färger, Ateljé Lars Torvaldsson, stl 16,25 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 3 200 kr

ARMRING, silver, bergkristall, Ceson, Göteborg 1971, stl 5,8 x 4,6 cm, vikt 25,2 g, små nagg på bergkristallen.

Utrop: 550 kr

STIGBERT, armband, silver, blå kalcedon, Engelbert, 1952, längd 20 cm, vikt 28,5 g.

750 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 34 ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 17,00 ctv, längd 18 cm, vikt 11,4 g, (klorna sticker upp en aning).

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VVS-SI, höjd 1,5 cm, vikt 1,4 g.

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 1960-tal, Norge, höjd 4,6 cm, vikt 20 g.

1 000 kr

Utrop: 350 kr

BENT KNUDSEN, collier, nr 46, sterlingsilver, Danmark, längd 36 cm, vikt 84 g.

Utrop: 3 000 kr