1 - 20 av 25
12 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019

Klubbad för

STOP, silver, på delfinfötter, lock med mynt, invändigt förgylld, Nils Leonard Dahlström, Örebro 1899, höjd 22 cm, vikt 1659,7 g, gravyr på livet.

Utrop: 16 000 kr

TORE ELDH, cocktailglas, 6 st, silver, signerade, Ceson, Göteborg 1959, höjd 9,5 cm, vikt 361,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, lösa manschetter, nyrokokosti,l C G Hallberg, Stockholm 1960, höjd 16,5 cm, fylld botten.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SALTKAR, ett par, silver, delvis förgyllda, Christian Hammer, Stockholm 1856, höjd 7 cm, fylld botten.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

Silver Etui

ETUI, silver, 14K guld, cabochonslipad blå safir, Jugend, Finland 1916, 9,5x7 cm, vikt 136,5 g,

2 000 kr

Utrop: 805 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, delvis kannelerad stam, Holmsted, Danmark, höjd 20 cm, vikt 587,7 g.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, tre delar, silver, delvis förgylld, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, fornnordisk dekor, GAB, 1898-1900, total vikt 1261,0 g.

5 000 kr

Utrop: 5 400 kr

SERVERINGSBESTICK, silver, för fisk, Frankrike, omkring 1900, längd 25-29 cm, vikt 214,8 g, etui.

Utrop: 3 000 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, 3 delar, silver, kaffekanna, sockerskål, mjölkkanna, nyrokokostil, Oscar L Olausson, Stockholm 1952, kaffekanna höjd 19 cm vikt 939,3 g.

Utrop: 3 400 kr

TH MARTINSEN, ljusstakar, ett par, oktagonal fot, Norge, höjd 9 cm, fylld botten.

Utrop: 1 200 kr

COHR, bestickservis, 92 delar, 19 bordsskedar, 15 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 6 buljongskedar, 10 dessertgafflar, 7 kaffeskedar, 12 mockaskedar, 2 uppläggningsgafflar, 1 såsslev, 1 syltsked, 2 salladsbestick, 1 osthyvel, 1 smörkniv, 1 tårtspade, 1 kakspade, 1 kapsylöppnare, Danmark, vikt 3277,5 g.

11 600 kr

Utrop: 9 200 kr

SILVERBESTICK, 830/1000, 6 matknivar och 6 matgafflar, Theresia Hvorslev för Mema, 1970-tal, vikt 449 g.

1 700 kr

Utrop: 1 500 kr

KANNA, silver, delvis förgylld, lock med mynt, GAB, Stockholm 1938, höjd 26 cm, vikt 846,7 g, mindre bucklor, liten förgyllning, gravyr på locket.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

Silver Fat

W.A. BOLIN, fat, agat, silver, Stockholm 1952, höjd 2,5 cm, diameter 18 cm, mindre nagg på foten.

Utrop: 2 800 kr

Silver Vas

VAS, silver, A. Frisch, Oslo, ca 1890, höjd 19 cm, vikt 209,5 g.

1 100 kr

Utrop: 950 kr

KANDELABER, trearmad, silver, höjd 24,5 g, vikt 980,7 g, fylld botten.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

MATSILVER, Uppsala, 62 delar, silver, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 efterrättsskedar, 2 smörknivar, lindor medföljer.

7 600 kr

Utrop: 8 500 kr

DRYCKESKANNA, silver, delvist förgylld, lock med mynt, på kulfötter, GAB, Stockholm 1938, vikt 821,6 g, gravyr på locket, sliten förgyllning.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

FISKBESTICK, 24 delar, silver, Olga, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, C G Hallberg, Stockholm 1940-60-tal, vikt 1345,3 g.

Utrop: 9 600 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, blom- och bladdekor i relief, nyrokoko, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1848, höjd 27 cm, total vikt 1104 g, fyllda, avtagbara ljusmanschetter.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr