Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 18 maj 2019
Klocktillbehör Patek Philippe
SLIPS, tillverkad av Ermenegildo Zegna för Patek Philippe, Genève, silke, ca 2000, kartong.
Klocktillbehör Patek Philippe
SLIPS, tillverkad av Ermenegildo Zegna för Patek Philippe, Genève, silke, ca 2003, kartong.
Klocktillbehör Omega
BROSCHYR, "Norman M. Morris Watch Corp, New York", för Omega fickur, 100 x 125 (105) mm, ca 1936.
Klocktillbehör Rolex
PRESS-KIT, "Rolex, Submariner 50 years, 1953-2003", CD-ROM, broschyr "1953-2003, 50 years of Rolex Submariner advertising", informationsblad om Submariners utveckling, engelsk text, 2 st. fotografier.
Klocktillbehör Patek Philippe
FÖRVARINGSETUI, från Patek Philippe, Genève, med plats för armbandsur, 395 x 280 x 30 mm, skadat, ca 1990.
Klocktillbehör Rolex
BOX, till Rolex Submariner, grön, 127 x 100 x 52 mm, Ref nr. 67.00.3, ca 1970, ytterkartong.
Klocktillbehör Rolex
ILÄGGSRING, till Rolex Submariner, s.k. "Kermit", "Slim four", "B3", passar till Ref nr. 16610LV.
Klocktillbehör Rolex
BOX, till Rolex Submariner Referens 1680, grön, 127 x 100 x 52 mm, Ref nr. 67.00.3, certhållare, ankare, chronometersigill, ca 1970, ytterkartong.
OMEGA, Cosmic, Cal 381, Serie nr. 11209425, Ref nr. DW 2486, Boett nr. 2486-2 (Niel HF), herrur, 37,5 mm, doublé (80 micron, skadad), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, dag, datum, månad, månfas, defekt, läderband, ca 1951.
Klockor Heuer
HEUER, Master-Time (T<25 mc), panelur, 55 (57,5) mm, Cal Arogno 28H, Boett nr. 16.8433 / 23939, vitmetall, mekanisk, 8-dagarsverk, defekt, boett/urverk signerade "Heuer-Leonidas SA", ca 1960.
Klockor Lemania
LEMANIA, "Super Compressor", herrur, 35 mm, Cal 3060, Serie nr. 1567303, Boett nr. 920-62 / 2-63, stål, manuell, plexiglas, 24-timmarsvisning, defekt, utbytt krona, läderband, ca 1963.
Klockor Record
RECORD, de Luxe, "Tropical", Cal 022-18, Boett nr. 6072 / 1183789, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1958.
Klockor Zodiac
ZODIAC, Glorious, Cal 721, Boett nr. 1297801 / 763, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1959.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, s.k. "Phileas Fogg", Cal 40.6 L.T2.15 P, Serie nr. 7424323, Boett nr. 7908414, silver, ankargång, världstider, bucklor, ca 1928.
E.BOREL Co, Super Autosport, "DN:s Guldklocka OS 1948", herrur, 31 mm, Boett nr. 34 9022 / 7259, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, boett ej signerad, gravyr (Tack För Olympiabragden 1948 Dagens Nyheter), läderband, ca 1948.
SEIKO, Water 150m Proof, Cal 6105A, Serie nr. 9101859, Boett nr. 6105-8000, herrur, 41 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, defekt, gummiband, ca 1969.