101 - 120 av 173
1...567...9 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 18 maj 2019

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Green Mark V "Rehaut RRR" / Slim four bezel), s.k. "Kermit", Chronometer, Ref nr. 16610LV, Serie nr. M899951, Cal 3135, Verk nr. 3 2378940, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-PJ6, cert, augusti 2008, box, ytterkartong.

108 000 kr

Utrop: 95 000 kr

OMEGA, Speedmaster, "Tachymetre", Cal 321, Serie nr. 18645991, Ref nr. CK 2998, Boett nr. 2998-6, kronograf, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas, se fördjupad information, läderband, ca 1963.

72 000 kr

Utrop: 72 000 kr

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, "VW Limited Edition", "Mr. Steffo Törnqvist", Cal SS G6, Serie nr. 098, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gravyr, gummiband, cert (ej daterat), ca 2008, box, ytterkartong.

11 200 kr

Utrop: 5 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, GMT-Master (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Nipple Dial", Ref nr. 16758, Serie nr. 8607497, Cal 3075, Verk nr. 1090587, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk (lagad/renoverad), viklås, Ref nr. 8386-G/47, längd 197 mm, totalvikt 147,1 gram, ca 1985.

132 000 kr

Utrop: 99 000 kr

SEIKO, Grand Seiko, Cal 9S54A, Verk nr. 110903, Ref nr. SBGW003, Boett nr. 9S54-0020, herrur, 37 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, originallänk, viklås, Ref nr. AOOA-B-F/111, cert, juli 2001, box (skadad), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 297/300).

41 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ORFINA, Porsche Design, "Tachymetre", Cal Lemania 5100, Verk nr. 04059514, Boett nr. 37602, kronograf, herrur, 40 mm, svart stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1975.

13 800 kr

Utrop: 14 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, Carrera, s.k. "First Execution", Cal Valjoux 72, Serie nr. 77471, Ref nr. 2447, kronograf, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, ca 1966.

53 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Calatrava, Travel Time, Cal 215 PS FUS, Serie nr. 3087289, Ref nr. 5134J-011, Boett nr. 4237177, herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, 24-timmarsvisning, två tidszoner, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, cert, januari 2008, slips, box, ytterkartong.

114 000 kr

Utrop: 110 000 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, "Tachymetre", Cal CH27, Verk nr. 292809, Boett nr. 10342, kronograf, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1950.

15 800 kr

Utrop: 9 500 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116519, Serie nr. K853485, Cal 4130, Verk nr. C 0053848, Boett nr. 2119, kronograf, herrur, 40 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, läderband, viklås i 18K vitguld, Ref nr. 16519-DE, ca 2001, box, ytterkartong.

118 000 kr

Utrop: 85 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", "Straight Writing", Cal 861, Serie nr. 30591789, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk (ej tidsenlig), viklås, Ref nr. 1171/633, ca 1970.

37 500 kr

Utrop: 32 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional, Mark II (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 31320034, Ref nr. ST 145.0014, Boett nr. 145.014, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, manuell, mineralglas, läderband, ca 1970,

9 300 kr

Utrop: 8 500 kr

Klockor Heuer

HEUER, Autavia, s.k. "Orange Boy", "60 Minutes Bezel", Cal 12, Serie nr. 242976, Ref nr. 1163, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk (micro-rotor), hesaiteglas, datum, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", ca 1973.

63 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Klockor Eterna

ETERNA, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal 703 E (Valjoux 22), Serie nr. 2865429, Boett nr. 2794479, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, renoverad urtavla, utbytta visare (relumade/målade), läderband, ca 1940.

35 500 kr

Utrop: 5 500 kr

SEIKO, Water 150m Proof, Cal 6105A, Serie nr. 9101859, Boett nr. 6105-8000, herrur, 41 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, defekt, gummiband, ca 1969.

6 600 kr

Utrop: 2 700 kr

Klockor Heuer

HEUER, Calculator, Cal 12, Serie nr. 305114, Ref nr. 110.633, kronograf, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (micro-rotor), plexiglas, datum, vridbar räknesticka, boett signerad "Heuer-Leonidas SA", läderband, ca 1974, pappkartong.

17 400 kr

Utrop: 16 000 kr

OMEGA, Cosmic, "Triple Calendar Moonphase", Cal 27 DL PC, Serie nr. 10937819, Ref nr. OT 2473, Boett nr. 10803739, herrur, 34,5 mm, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, dag (engelska), datum, månad, månfas, liten sekundvisare, läderband, ca 1948.

47 000 kr

Utrop: 26 000 kr

OMEGA, Seamaster, Memomatic (- Swiss Made -), Cal 980, Serie nr. 31339876, Ref nr. ST 166.0072, Boett nr. 166.072, herrur, 40 x 38 (43) mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, läderband, ca 1969.

15 400 kr

Utrop: 9 500 kr

OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 751, Serie nr. 29065516, Ref nr. ST 168.0029, Boett nr. 168.029 (S.F.), herrur, 35 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, dag (svenska), datum, räfflad glasring, läderband, originalspänne, ca 1969, box.

16 800 kr

Utrop: 5 500 kr

OMEGA, Seamaster (600m/2000ft), Professional, s.k. "PloProf", "Type D3 Dial", "B2 Type Bezel", Cal 1002, Serie nr. 33125510, Ref nr. ST 166.0077, Boett nr. 166.077 (S.F.), herrur, 55 x 45 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, utbytta visare, gummiband, originalspänne, servad mars 2019, ca 1972, servicebox.

41 000 kr

Utrop: 28 000 kr