1 - 10 av 10

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj

Klubbad för

Silver Teservis

GUSTAF HAMNQVIST, tekanna, silver, handtag och knopp i trä, genombruten dekor, på kulfötter, Åmål, omkring 1800, höjd15,5 cm, vikt 662,1 g, buckla vid ena kulfoten.

7 200 kr

Utrop: 5 800 kr

DOSA, silver, niello, delvis förgylld, Frankrike, Paris, 1800-talets slut, 8,5x5 cm, vikt 103,5 g.

4 300 kr

Utrop: 3 400 kr

SOCKERRUSKOR, ett par, sterlingsilver, C J Vander, London 1908, höjd 22 cm, vikt 737,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

PETER JULIN, begravningssked, silver, förgylld, Köping 1736, längd 23,5 cm, vikt 38,7 g, gravyr "Elisabet Wricht, Född den 11 Jan 1671, Död den 13 Jan 1744".

3 300 kr

Utrop: 2 200 kr

KONFEKTSKÅL, silver, på fötter, hänklar, invändigt förgylld, Jens Christensens änka, Köpenhamn ca 1760, Probermästare Christopher Fabritius, höjd 7 cm, 21x13 cm, vikt 281,5 g. monogram.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

ATELIER BORGILA. ett par kandelabrar, sterlingsilver, trearmade, Stockholm 1945, höjd 26 cm, vikt 1971 g, 6 lösa manschetter medföljer.

25 500 kr

Utrop: 17 000 kr

Silver Vas

VAS, silver, oktagonal, konande, design Jacob Ängman, GAB, Stockholm 1952, höjd 21 cm, vikt 713,2 g.

Utrop: 7 400 kr

TOILETTESET, 7 delar, förgyllt silver, blå emalj, kristallglas, 2 borstar, 2 parfymflakonger, 3 dosor, 1930-tal, franska stämplar, originaletui, mindre skada på etui.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

GEORG JENSEN, coaster, nr 639, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1933-1944, diameter 14,5 cm, vikt 163,1 g.

8 100 kr

Utrop: 3 200 kr

OLE CHRISTIAN COLLIN, serveringsbestick för fisk, silver, Köpenhamn 1884, kontrollstämpel Simon Groth, längd 27-33 cm, vikt 280 g.

3 100 kr

Utrop: 2 700 kr