1 - 14 av 14

Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni

Klubbad för

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, delvis förgylld, åttkantig, Wien 1920-tal, höjd 8,3 cm, längd 15,5 cm, vikt 206,6 g.

Utrop: 1 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, släta, mjukt kvadratisk fot, signerade Tore Eldh, Göteborg 1971, höjd 18 cm, vikt 387,2 g, fylld fot.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

SKÅL, silver, på räfflad konisk fot, signerad Tore Eldh, Göteborg 1947, höjd 5 cm, djup 11 cm, vikt 97,7 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

BIRGER HAGLUND, bägare, 6 st, delvis förgyllda, Stockholm 1968, total vikt 823,6 g, originaletui, ett par bägare med bucklor.

4 100 kr

Utrop: 3 800 kr

THERESIA HVORSLEV, bestickservis, silver, 24 delar, 8 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 4 smörknivar, signerade, Mema, Lidköping, 70-tal, total vikt 1160,7 g, lindor medföljer.

2 800 kr

Utrop: 2 800 kr

REY URBAN, skål, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 2001, diameter 12 cm, vikt 333,7, gravyr. (d)

Utrop: 1 600 kr

C F CARLMAN, skål på fot, sterlingsilver, båtformad, signerad, C G Hallberg, Stockholm 1960, längd 49 cm, vikt 816,3 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

ARKALA INGRID HÖGSTADIUS, punschkoppar, 6 st, silver, förgylld insida, Stockholm 1982, total vikt 255,1 g, etui.

Utrop: 1 400 kr

CLAES GIERTTA, skål, sterlingsilver, hamrad yta, Stockholm 1999, höjd 12 cm, vikt 1097,8 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

BORGILA, skål, sterlingsilver, delvis förgylld, åttkantig, Stockholm 1945, höjd 10,5 cm, vikt 465,7 g, gravyr.

3 600 kr

Utrop: 2 200 kr

CLAES GIERTTA, kaffekanna, sterlingsilver, handtag i trä, Stockholm 1970, vikt 554,4 g.

3 600 kr

Utrop: 2 800 kr

Silver Soppslev

CLAES GIERTTA, soppslev, sterlingsilver, handtag i trä, hamrad yta, Stockholm 1984, längd 27 cm, vikt 61,9 g.

Utrop: 900 kr

Silver Kaffeservis

W A BOLIN, kaffeservis, 3 delar, silver, handtag i trä, art deco, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, Stockholm 1938 och -40, total vikt 957,5 g, mindre sprickor i trä.

Utrop: 6 600 kr

J E SKREIJ, supkoppar 12 st, med bricka, silver, hamrad yta, Falun 1929, total vikt 917,2 g, bricka med bucklor.

Utrop: 5 000 kr