1 - 8 av 8

Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juni 2019

Klubbad för

BESTICKSERVIS, 98 delar, silver, Viktoria, 12 bordsknivar,12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 efterrättsgafflar, 6 assiettgafflar, 11 moccaskedar, 3 uppläggningsbestick, 2 ostknivar, 2 smörgåsknivar, 1 serveringssked, 1 syltsked, Åbo, Finland 1978, total vikt 4093,5 g, schatull.

8 200 kr

Utrop: 9 000 kr

CHAMPAGNEKYLARE, silver, hänklar, Italien, höjd 17,5 cm, diameter 21,5 cm, vikt 796,9 g, mindre bucklor på kanten.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ANDERS DUNBERG, supkalk, silver, invändigt spår av förgyllning, Gävle 1793, höjd 14 cm, vikt 58,0 g, bucklor, lagning på stam.

Utrop: 2 100 kr

DAVID ANDERSEN, dosa, förgyllt silver, emalj, Norge, ca 7x4,5 cm, vikt 65,7 g, emaljskada.

Utrop: 900 kr

DRYCKESKANNA, silver, på 3 kulfötter, lock med 2 krona Gustaf V 1937, delvis förgylld, höjd 16 cm, djup 11 cm, vikt 457,7 g.

Utrop: 4 400 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire, oval fot med spetsbladsdekor i relief, Ceson, Göteborg 1977, höjd 18,5 cm, vikt 451,8 g, fylld fot.

Utrop: 2 900 kr

BÄGARE, silver, räfflad fotring, vågbandsdekor, åldermansranka, Thomas Beckman, Örebro 1700-talets mitt, höjd 9 cm, vikt 70,9 g, gravyr.

Utrop: 2 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, barocka, välvd fot med vågig kant, TESI, Göteborg 1948, höjd 18 cm, djup 13,2 cm, vikt 964,7 g, fylld fot.

Utrop: 4 400 kr