1 - 20 av 33
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019

Klubbad för

BÄLTESSPÄNNE, silver, niello, Liba Oleksa, Ryssland Kiev 1900-tal, okänd silversmedsmästare, mått 7 x 5,7 cm, vikt 29,0 g.

425 kr

Utrop: 500 kr

GRÄDDKANNA, silver, Andrey Antonovich Kovalsky, Moskva 1851, vikt 112,0 g, mindre bucklor.

400 kr

Utrop: 500 kr

MINNESSKED, silver, Jacob Ängman 1876-1976, vikt 102,7 g, ask.

700 kr

Utrop: 550 kr

SALTKAR, silver, skålformat, runt på välvd fot, lodräta reliefåsar, Moskva 1800-talets mitt, djup 9 cm, höjd 3,6 cm, vikt 29,5 g.

Utrop: 1 300 kr

SALTKAR, silver, delvis förgylld, dekor i nyrokoko, rektangulär, Moskva 1845, längd 9,5 cm, bredd 7,3 cm, höjd 3,6 cm, vikt 32,1 g.

Utrop: 1 300 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, delvis förgylld, täta reliefåsar nedtill, EG Hellström, Södertälje 1840, höjd 12 cm, vikt 93,8 g.

Utrop: 1 600 kr

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, cylindrisk form med cylindrisk bas, GAB, Stockholm 1967, höjd 18,2 cm, djup 5,1 cm, vikt 109,6 g.

Utrop: 1 200 kr

BÄGARE, 3 st. Sterlingsilver, delvis förgylld, mjuk trekantsdekor, CG Hallberg, Stockholm 1960, höjd 7 cm. Silver CG Hallberg, Stockholm 1955, höjd 5,5 g. Silver, skålformad, 2 hänklar, Mappin&Webb, Sheffield 1891, höjd 5,8 cm. Totalvikt 133,9 g.

Utrop: 1 200 kr

SOCKERRUSKA, silver, rokokodekor i relief, Carl Hoff, Helsingborg 1933, höjd 20 cm, vikt 169,4 g.

Utrop: 1 900 kr

BÄGARE, silver, rakt vidgande, bladdekor, Lars Löfgren, Hudiksvall 1800-talets första del, höjd 8 cm, vikt 19,7 g, graverad.

Utrop: 1 300 kr

SKÅLFAT, 2 st, silver, röd samt blå emalj, Jacob Tostrup, Oslo ca 1960, djup 8,2 cm, höjd 1 cm, vikt 110,1 g, nagg,

Utrop: 1 300 kr

SERVETTRINGAR, 8 st, silver, kvadratiskt välvd form, Ceson, Göteborg 1969-74, total vikt 178,8 g.

1 500 kr

Utrop: 800 kr

Silver Fat

FAT, sterlingsilver, formpressat, diameter 30 cm, vikt 686,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

MARGARETABÄGARE, silver, Hovjuvelerare G A Dahlgren, Malmö 1937, höjd 11,5 cm, vikt 397,3 g, gravyr.

2 800 kr

Utrop: 1 600 kr

MARGARETABÄGARE, silver, Hovjuvelerare G A Dahlgren, Malmö 1937, höjd 6,5 cm, vikt 115,3 g, gravyr, mindre buckla.

900 kr

Utrop: 600 kr

MARGARETABÄGARE, silver, Hovjuvelerare G A Dahlgren, Malmö 1937, höjd 6,5 cm, vikt 114,6 g, gravyr, bucklor.

850 kr

Utrop: 600 kr

SALTKAR, silverplätterat/förgyllt, groda som drar ett snäckskal, höjd 5 cm, längd 11 cm, vikt 237 g.

600 kr

Utrop: 350 kr

SKÅL, silver, K. Anderson, Stockholm 1927, graverad dekor, höjd 9,5 cm, diameter 22,5 cm, vikt 426 g.

Utrop: 1 900 kr

DOSA, silver, förgylld insida, dekor, 1872, gravyr från 1875, Johan Gottfrid Åhlén, Enköping, ca 9×4×2 cm, vikt 101,0 g.

800 kr

Utrop: 400 kr

MATSKEDAR, 7 st, silver, Sverige, 1760-1820, total vikt 252,2 g, gravyr, bucklor.

Utrop: 1 000 kr