21 - 33 av 33
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019

Klubbad för

DIADEM, silver, Hjalmarsdotter, L Laver, Stockholm 1960, vikt 53,4 g. Diadem, sterlingsilver, Hjalmarsdotter, vikt 53,4 g.

1 400 kr

Utrop: 350 kr

MATSKEDAR, 3 st, silver, bl.a Gusaf Henrik Sidwall, Norrköping 1793, total vikt 197,7 g, gravyr, bucklor.

Utrop: 800 kr

PIPA, silver, ben, längd 8,5 cm, vikt 4,1 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

Silver Fat

FAT, silver, formpressat, genombrutet brätte, C. Hoff, Helsingborg 1930, importstämpel, vikt 49,4 g.

Utrop: 350 kr

BÄGARE, på kulfötter, silver, Carl Gustaf Hallberg, Stockholm 1881, höjd 8,5 cm, vikt 77,1 g, gravyr, mindre buckla.

650 kr

Utrop: 450 kr

BÄGARE, silver, cisilerad blomdekor, Ceson, Göteborg 1978, höjd 7,5 cm, vikt 72,5 g.

Utrop: 400 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, kolonnformade, höjd 21 cm, total vikt 1269,7 g, fyllda, skador och lagningar.

Utrop: 1 700 kr

TIFFANY & CO, sked, sterlingsilver, New York, Grants Tomb, refnr 14-34, längd 15 cm, vikt38,3 g.

Utrop: 300 kr

LJUSSTAKAR, silver, Befa Guld & Silver, Göteborg 1972, höjd 6 cm, vikt 198 g, fyllda bottnar.

Utrop: 500 kr

LJUSSTAKAR, silver, Befa Guld & Silvervarufabrik, Göteborg 1970, höjd 6 cm, vikt 208,7 g, fyllda bottnar.

450 kr

Utrop: 500 kr

SKÅL, sterlingsilver, förgylld, båtformad på fot, hänklar i form av fåglar, The Goldsmiths & silversmiths Co LTD, London 1913, vikt 164,6 g.

2 300 kr

Utrop: 1 000 kr

SALT & PEPPARKAR, silver, vikingabåtar, höjd 3,7 cm, vikt 18,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

LORGNETTE, silver, glas, vikt 31,2 g.

850 kr

Utrop: 350 kr