1 - 11 av 11

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

BESTICKSERVIS, silver, 71 delar, Snäckmodell, 5 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 6 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 smörgåsknivar, 12 efterrättsgafflar, Finland, 70-tal, total vikt 3714,5 g, lindor medföljer.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

CHRISTOFFLE, champagnekyl för halvbutelj, nysilver, insats med slipat glas, diameter 13 cm, höjd 13,5 cm, glasinsats med nagg och mindre skador.

Utrop: 900 kr

OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, snäckmodell, Frankrike 1900-tal, längd 13 cm, 326,8 g, etui.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

SERVERINGSBESTICK, silver, för fisk, Frankrike, omkring 1900, längd 25-29 cm, vikt 214,8 g, etui.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

BESTICKSERVIS, silver, Olga, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1978-80, total vikt 1898,2 g, lindor och etui medföljer.

4 700 kr

Utrop: 4 600 kr

BESTICKSERVIS, 77 delar, silver, Chippendale, 7 matgafflar, 8 matskedar, 13 bordsknivar, 13 bordsskedar, 13 bordsgafflar, 11 efterrättsgafflar, 11 teskedar, 1 smörkniv, GAB, Stockholm 1940-tal, total vikt 2894,3 g.

Utrop: 8 000 kr

SERVERINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 16-19 cm, vikt 145,2 g, mindre bucklor, etui.

Utrop: 1 300 kr

12 TESKEDAR, silver, Olga, 1960-1965, Mema, vikt 144,2 g, etui.

Utrop: 750 kr

LJUSSTAKAR, silver, Ceson, Tore Eldh, Göteborg 1977, höjd 18 cm, fyllda bottnar, vikt 406,6 g, små bucklor.

Utrop: 900 kr

SERVERINGSBESTICK, för fisk, sterlingsilver Sheffield 1904, längd 27-31,5 cm, vikt 246,9 g, etui.

800 kr

Utrop: 900 kr

JOACHIM FLODIN, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, med hänkel, godronnerad, Stockholm 1828, vikt 92,5 g, mindre bucklor, monogram i botten.

Utrop: 1 700 kr