1 - 10 av 10

Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli

Klubbad för

12 TESKEDAR, silver, Rosenholm, 1964-1977, GAB, vikt 191,2 g, etui.

950 kr

Utrop: 900 kr

TRENCHERBESTICK, ett par, silver, delvis förgyllda, CG Hallberg, Stockholm 1903, total vikt 208,0 g, etui.

800 kr

Utrop: 900 kr

SALTKAR, ett par, silver, blå glasinsats, Levi & Salaman, Birmingham 1900, höjd 5 cm, total vikt 232,2 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

BRUDKRONA, sterlingsilver, 5 bärnstenshjärtan, höjd 10,3 cm, Guldsmedsaffären i Simrishamn år 1987, vikt 60,8 g, kartong.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

BRUDKRONA, silver, förgyllt silver, dekor av vasakärve i relief, höjd 8,2 cm, GD&Co, Malmö 1938, vikt 32,0 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

MATSILVER, Prins Albert, 132 delar, silver, 12 matg-, 12 matk. 12 bordsg. 12 bordsk. 12 bordss. 12 förättsk. 12 förrättsg. 12 fiskg. 12 fiskk. 4 smörk. 1 såss. 1 soppsk. 6 kaffes. 12 deserts., vikt ca 7150 g.

Utrop: 25 500 kr

BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade pärlor, K & EC, Göteborg 1965, vikt 92,5 g, kartong.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

GLASSKEDAR, 6 st, silver, delvist förgyllda, V Jamin, Tyskland, längd 14 cm, vikt 149,2 g, etui.

Utrop: 2 000 kr

GEORG JENSEN, mockaskedar, Acorn, förgyllt sterlingsilver, Danmark, efter 1945, längd 9,5 cm, vikt 67,5 g, originaletui.

Utrop: 2 300 kr

FÖRRÄTTSBESTICK, 24 delar, silver, förgylld metall, Frankrike, längd 15,5-17,5 cm, vikt 575,4 g, bucklor, en gaffel med skevt handtag.

Utrop: 2 200 kr