201 - 213 av 213
1...91011 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019

Klubbad för

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver stiliserade droppar, signerade, Lund 1955, höjd 47 mm, vikt 9,0 g, skruvmekanism. (d)

4 000 kr

Utrop: 3 500 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, 39 gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, diameter 2,7 cm, vikt 7,3 g, ett fåtal diamanter med nagg och mindre skador.

Utrop: 33 000 kr

ARMBAND, 14K guld, antikt, fransk kontrollstämpel, längd 19 cm, vikt 35,9 g, mindre bucklor, etui.

Utrop: 50 000 kr

SMYCKESET, 18K guld, 2 manschettknappar och 2 skjortknappar, 6 ljust gråblå stjärnsafirer ca 30 ctv, vikt 17,6 g, en skjortknapp saknar liten knopp, etui.

Utrop: 28 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld 2 briljanter ca 1,85 ctv, ca W(H)/SI2, 22 baguettslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, två baguettslipade diamanter skadade, en med nagg.

75 000 kr

Utrop: 80 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad burmesisk obehandlad rubin 1,55 ct, GCS certifikat 80237-94, Rufli intyg, 8 briljant- och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, Bo Almén Guldatelje, Stockholm 2000, stl 17,25+ mm, vikt 6,2 g.

17 000 kr

Utrop: 16 600 kr

RING, 18K guld, 2 safirer ca 0,65 ctv, 3 antikslipade diamanter ca 0,80 ctv, TW-Ca/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, slitna fattningar, 2 diamanter med nagg.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 4,70 ct, GCS certifikat 80237-92, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Stockholm 1957, stl 17 mm, vikt 4,2 g, en diamant är skadad, en med nagg.

Utrop: 25 000 kr

RING, platina, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, en diamant med inneslutning som når ytan, svaga fattningar.

Utrop: 9 500 kr

VINKANNA, silver, pärlbård, hänkel, graverad blomsterdekor, Brasilien, antik, 1800- talets första hälft, höjd 30,5 cm, vikt 1060,4 g, buckla på foten.

6 700 kr

Utrop: 7 500 kr

Smycken Slipshållare

BJÖRN JÄGERSTIG, slipshållare, 18K guld, Stockholm 2005, längd 9,8 cm, vikt 38,7 g. (d)

Utrop: 13 400 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 5,75 ct, färgskiftande, blå-lila, GCS certifikat 80237-93 och G.A.G.T.L certifikat, inverterad natural på krona och paviljong.

23 000 kr

Utrop: 22 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 409, sterlingsilver, munblåst glas, prototyp av Torun Bülow-Hübe, 1990-tal, hängets mått 5,0x3,0 cm, mått 14,5x12,5 cm, vikt 65,6 g, proveniens från Toruns egna smyckessamling med intyg från dottern.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr