21 - 40 av 213
123...11 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 november 2019

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 2,30 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, rubinen med nagg.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS, ca 0,50-0,60 ct/st, höjd 20 mm, vikt 5,4 g, stift.

54 000 kr

Utrop: 56 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 270, sterlingsilver, design Henning Koppel, längd 46 cm, vikt 144,9 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

WIWEN NILSSON, manschettknappar, 18K guld, signerade, Lund 1957, vikt 12,8 g, originaletui. (d)

15 600 kr

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 ovalslipade blå safirer ca 11,00 ctv, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 16 mm, vikt 6,0 g, senare skruvlås i 18K vitguld stämplade S. Magaliff, Stockholm 1927, diamanterna har nagg och naturaler, safirerna har slitage på fasettkanterna och små nagg.

30 500 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 5,45 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1974, stl ca 15 mm, vikt 10,0 g, storleksändrad, en diamant med litet nagg.

13 200 kr

Utrop: 11 000 kr

GEORG JENSEN, stelt collier och hänge, nr 160 och nr 304, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, stl 13x11 cm, hängets höjd 7,0 cm, vikt 87,3 och 16,4 g.

12 400 kr

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, hänge, nr 135, sterlingsilver, ametister, rutilkvarts, design Torun Bülow-Hübe, Danmark, höjd 9,5 cm, vikt 28,0 g.

21 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ARMBAND, 18K guld, kuddslipad safir ca 0,50 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa/SI-P, 5,8x4,9 cm, vikt 9,5 g, säkerhetskedja, slitna klor.

5 300 kr

Utrop: 5 500 kr

OLE LYNGGAARD, armband, My Little World, 18K guld, 25 berlocker, längd 19 cm, vikt 52,3 g, originaletui.

55 000 kr

Utrop: 60 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,28 ct, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS2, stl 17 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 25 000 kr

JOHAN PETTERSEN, luktdosa, förgyllt silver, Rokoko, Söderhamn 1763, höjd 5 cm, vikt 28,7 g, gravyr i botten.

6 100 kr

Utrop: 2 300 kr

BUCCELLATI, örhängen, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS, Italien, höjd 19 mm, vikt 11,8 g, stift/clips, lätt nyansskillnad på guldet.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,99 ct, ca W(H)/ skada på rondist/krona i övrigt väldigt små orenheter samt nagg på kuletten, briljantslipad diamant ca 1,31 ct, ca Cr(J)/VS1, Stockholm 1991, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g.

54 000 kr

Utrop: 50 000 kr

GEORG JENSEN, stelt collier, nr 903, 18K guld, design Torun Bülow-Hübe, stl 13,5x12 cm, vikt 24,3 g.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

GEORG JENSEN, armring, nr 1570, Dune, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, TW/VS, öppningsbar, stl M, vikt 41,4 g, originaletui.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, flodpärlor, ca 9 mm, rosenslipade diamanter, antika, David Andersen & Co, Stockholm, höjd 3,2 cm, vikt 5,2 g, stift, originaletui.

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

COLLIER, 3-radigt, korall, doserat, ca 6-13,7 mm, förgyllt lås, längd 44 cm, vikt 87,8 g.

4 100 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad spessartingranat ca 3,70 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 17 000 kr

OLE LYNGGAARD, armring, Flower Bracelet, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, vikt 53,4 g, originaletui, ytterask.

44 000 kr

Utrop: 48 000 kr