1 - 18 av 18

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019

Klubbad för

MATSILVER, Rosenholm, 39 delar, 14 bordsgafflar, 14 bordsknivar, 11 kaffeskedar, totalvikt 1577,8 g.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

Utrop: 3 300 kr

KARAFF, silver, slipat kristallglas, 1900-talets början, höjd 33 cm, vikt 806,3 g, propp skadad.

Utrop: 700 kr

SET, saltkar, pepparkar, senapskar, silver, 2 skedar, glas, England 1930-tal, totalvikt 122,6 g. små bucklor.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

BESTICkSERVIS, 36 delar, silver, Diplomat, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, C G Hallberg Stockholm 1950/60-tal, vikt 1739,5 g.

5 800 kr

Utrop: 6 400 kr

JOHAN PETTER GRÖNVALL, sockerskrin, silver, dekor med sovande hund, på fyra fötter, Empir, Stockholm, 1800-talets första hälft, höjd 10 cm, 16x11 cm, vikt 511,7 g, fleuroner saknas troligen, mindre bucklor, lås fungerar ej, nyckel medföljer, sockertång medföljer.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

CHRISTOFLE, snapsglas, 6 st, silver, glas, Frankrike, totalvikt 287,2 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Utrop: 2 000 kr

MOCCASKEDAR, 6 st, silver, 2 franska liljan, 2 lejon, 2 keruber, längd 9,3 - 10,2 cm, totalvikt 38,9 g.

Utrop: 1 000 kr

OSTRONGAFFAR, 6 st, silver, Paul Surot, Frankrike 1900-talets början, längd 17 cm, vikt 108,7g .

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

Utrop: 1 400 kr

CHRISTOFFLE, ostknivar, 8 st, nysilver, art noveau, Gramont, Frankrike, vikt 413,6 g. gravyr.

Utrop: 1 300 kr

4 BÄGARE, silver, höjd 4,5 cm, signerade L. Råström, förgylld insida, vikt 259,2 g, etui.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

12 MOCCASKEDAR, silver, Prins Albert, C.G.Hallberg, total vikt 154,4 g, originaletui.

950 kr

Utrop: 1 100 kr

DAVID ANDERSEN, kryddset, 5 delar, silver, glas, 2 saltkar, senapskar, pepparkar, vinegretteflaska, Norge, svenska imortstämplar, 1900-talets början, originaletui, senap och saltskedar saknas, glasinsats till saltkar saknas, glasinsats till saltkar och senapskar troligen ej original.

Utrop: 2 500 kr

SKALDJURSBESTICK, 12 st, sterlingsilver, C G Halbberg, Stockholm 1950/60-tal, längd 18,5 cm, vikt 448,5 g.

Utrop: 4 600 kr

W A BOLIN, bestickservis, 12 delar, silver, 4 bordsknivar, 4 bordsgafflar, 4 dessertskedar, Stockholm, 1950/60-tal, vikt 657,5 g, skedar med gravyr.

Utrop: 2 300 kr

SOCKERSKÅL/SKRIN, silver, gustaviansk stil, på 4 tassar, J.G Kihlberg, Nyköping 1905, höjd 11 cm, längd 13 cm,vikt 498,4 g, saknar nyckel.

Utrop: 2 800 kr