1 - 20 av 356
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober 2019

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,3 g.

Utrop: 12 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 16 diamanter enligt gravyr 0,52 ctv ca W/VS-SI, längd 41 cm, vikt 12,5 g.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

CHAMPANIEVISP, 18K guld, vikt 7,7 g, ask

ALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 16 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.

8 600 kr

Utrop: 9 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,02 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1-VS2, vikt 4,0 g, stift, extra fasetter vid rondist.

Utrop: 200 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 12 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 1,9 g.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca G-H(TW-W)/SI2, 6 briljanter ca 0,18 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 38 000 kr

Hänge/Kedja, 14K guld, briljantslipad diamant ca 1,40 ct, ca TCR(I)/P1, kedja i 18K guld, längd 38 cm, vikt 2,6 g.

23 500 kr

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv ca W/VS, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 18,5 mm, vikt 8,8 g.

9 000 kr

Utrop: 10 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade rosa turmaliner ca 8,60 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm, mått 1,8x1,6 cm, vikt 11,2 g, stift/clips, turmalinerna har små nagg och några diamanter har nagg.

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K vitguld, 82 svarta briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g, svaga fattningar.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, opal, 17,2 x 12 mm, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g.

4 500 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(F-G)/VS, längd 45 cm, vikt 61,3 g, 1 diamant med nagg.

Utrop: 29 000 kr

DIAMANT, 0,58 ct, briljantslipad, ca Ca(M-N)/SI1, naturaler.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr

RING, 18K vitguld, rekatangulärt slipad rosa turmalin ca 7,0 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, Stockholm 1998, stl 17,75 mm, vikt 11 g, stenen sitter något löst i sin fattning.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad grön turmalin, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, Leffes Guld Leif Karlin, Stockholm 1983, stl 14,5 mm, vikt 6,4 g, slitage på turmalinen, en diamant skadad på paviljongen.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerad, 23 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g, porositet i ringskenan, flera diamanter med nagg.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLPÅHÄNG, 18K vitguld, passar t.ex. enstensörhängen med stift, 2 odlade SouthSea pärlor 18,5 x 12,4 mm, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, vikt 9,3 g.

6 100 kr

Utrop: 5 700 kr