1 - 8 av 8

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019

Klubbad för

BROSCH, 18K guld/platina, pärlor ca 1,4 mm, gammalslipad diamant ca 0,05 ct, ca TCr(I)/VS, längd 60 mm, vikt 3,9 g, lagning och tennlödningar.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Brosch, 18K guld/vitguld, åttkant och briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-CR/VS-SI, odlade pärlor, längd 5,1 cm, höjd 2 cm, vikt 8,7 g.

Utrop: 3 500 kr

BROSCH, 18K guld, oval camé, 1919, Nordiska Juvelaktiebolaget, liten buckla, mindre skada i ena kanten, fungerar även som hänge, ca 42×58 mm, vikt 14,0 g.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, odlad pärla, antik, blomsterkvist, höjd 35 mm, vikt 6,7 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, rosenslipad diamant, Juvelfabriken, Stockholm 1947, diameter ca 40 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 4 400 kr

BROSCH, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI, bredd ca 3 cm, vikt 8,5 g.

Utrop: 3 800 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, 5 rubiner, 5,5 x 3 cm, vikt 10,6 g, en diamant med skada, en diamant med nagg.

Utrop: 5 900 kr

CAMÈBROSCH, 18K guld, emalj, höjd 42 mm, bredd 35 mm, vikt 12,2 g, emaljskador, missfärgningar.

Utrop: 2 700 kr