1 - 10 av 10

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 november 2019

Klubbad för

BESTICKSERVIS, 76 delar, silver, modell Haga, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 förrättsgafflar, 12 förrättsknivar, 12 dessertskedar, 4 smörknivar, Skandia-Hultman/Mema, Stockholm 1958-1989, vikt 3197,1 g, i lindor.

8 600 kr

Utrop: 8 800 kr

BÄGARE, silver, delvis godronnerad fot, ciselerad dekor, vågbandsdekor, möjligen Thomas Beckman, Örebro 1700-talets andra hälft, höjd 14 cm, vikt 223 g, monogram, mindre buckla.

Utrop: 4 400 kr

COASTER, silver, mahogny, 1862, Sheffield, höjd 7,5 cm, diameter 17 cm, vikt 453,5 g, mahognyn är sliten och sitter lite skevt, genombruten stil.

3 100 kr

Utrop: 900 kr

SERVERINGSBESTICK, 2 delar, silver, delvis förgyllda, David Andersen, Norge, längd 28-29,5 cm, vikt 209,8 g.

Utrop: 1 100 kr

JONAS LAURÉN, gräddkanna, silver, invändigt förgylld, hänkel, Umeå 1815, höjd 11 cm, vikt 135,8 g, monogram i botten.

3 000 kr

Utrop: 1 400 kr

STOP, silver, på kulfötter, invändigt förgylld, lock med mynt, GAB Stockholm 19,6, höjd 19 cm, vikt 753,2 g.

Utrop: 7 500 kr

Silver Kaffeservis

MÖLLENBORG, kaffeservis, silver, ebenholts, kaffekanna höjd 25 mm med gravyr och en mindre buckla, gräddkanna höjd 11 cm, sockerskål höjd 9,5 cm, 1906-1909, vikt 1508,2 g.

Utrop: 6 600 kr

CHRISTOFLE, bägare. sterlingsilver, höjd 7 cm, vikt 93,2 g.

Utrop: 1 100 kr

SALTKAR, silver, glasinsats, art nouveau, fransk kontrollstämpel, längd 5,5 cm, höjd 3,5 cm, sked medföljer, mindre nagg.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

MATSILVER, 72 delar, GAB, Chippendale, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 dessertgafflar, 12 dessertknivar, 12 glasskedar.

8 200 kr

Utrop: 7 600 kr