1 - 6 av 6

Avslutad | Klockor – Lördag 7 december 2019

Klubbad för

FICKUR, 53 mm, Boett nr. 143874, 18K guld, ankargång, kvartsrepeter (defekt), innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.

11 800 kr

Utrop: 9 500 kr

MERMOD FRÉRES, fickur, 53 mm, savonett, Boett nr. 103806, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, gravyr, motiv, bucklor, ca 1907.

Utrop: 16 000 kr

D.HERRSTRÖM, Stockholm, fickur, 47 mm, Serie nr. 100, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, defekt, boett tillverkad av Olof Ekman (OEM 1736-1805), ca 1794, nyckel, etui.

Utrop: 6 500 kr

FICKUR, Ch´s Lafrenz, London, 47 mm, Boett nr. 13426, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, innerlock i 18K guld, motiv, ca 1870, nyckel.

Utrop: 8 500 kr

THOMAS RUSSELL & SON, Church S.t, Liverpool, Chronograph Centre Seconds, fickur, 55 mm, Serie nr. 87079, Boett nr. 87079, silver, ankargång, centrumsekund, stoppknapp som stannar balansen, bucklor, ca 1890.

Utrop: 1 700 kr

THOMAS DELASALLE, London, fickur, 54 mm, Serie nr. 8373, silver, spindelgång, nyckeldragare, liten sekundvisare, datum, stoppknapp som stannar balansen, skadad urtavla, ytterboett, 61 mm, bucklor, ca 1800.

Utrop: 3 200 kr