1 - 5 av 5

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020

Klubbad för

K. ANDERSSON, såssnipa, silver, förgylld insida,1931, Stockholm, höjd 13 cm, bredd 24 cm, vikt 461,0 g, modellnummer 42793.

Utrop: 2 300 kr

SÅSSKÅLAR, ett par, silver, med tillhörande fat, invändigt förgyllda, släta, sneda godroner på faten, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1821, höjd 6,5 cm, diameter 14,7 cm, totalvikt 927,9 g, gravyr på undersida av faten, mindre bucklor.

Utrop: 14 000 kr

BONBONJÄR, silver, repbårdsbård, lock med blomknopp, GAB, Stockholm 1953, höjd 11 cm, diameter 11,3 cm, vikt 231,6 g.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, blom- och bladdekor, 2 hänklar, J Emes, London 1804, längd 19,1 cm, djup,12,5 cm, höjd 9 cm, vikt 324,5 g.

Utrop: 3 300 kr

SALTKAR, ett par, silver, skålformade på välvd fot med brätte, Wien 1832, höjd 8 cm, totalvikt 219,2 g.

Utrop: 3 200 kr