1 - 20 av 20

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020

Klubbad för

Ädelstenar Safirer

2 SAFIRER, 1,40 + 1,54 ct, ovalslipade, blå.

Utrop: 1 400 kr

Ädelstenar Safirer

3 SAFIRER, 1,61 + 1,45 + 1,36 ct, ovalslipade, mörkblå.

Utrop: 2 000 kr

DIAMANT, kuddslipad 1,57 ct, River(E)/VVS2, mått 7,77x6,08 mm, stark fluorescens.

65 000 kr

Utrop: 66 000 kr

DIAMANTER, briljantslipade 7,22 ct, ca 0,05-0,08 ct styck, ett fåtal diamanter väger mindre än det angivna spannet, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, några diamanter med nagg/skador.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

DIAMANTER, briljantslipade 6,13 ctv, ca TW/VS.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 1,23 ct, blå, certifikat IGI F1H28814, plomberad.

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 1,73 ct, blå, certifikat IGI F1H77678, plomberad.

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Övrigt

BERYLL, smaragdslipad, 11,03 ct, ljusrosa.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, smaragdslipad, 7,49 ct, små nagg på fasettkanter.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, smaragdslipad, 8,15 ct, små nagg på fasettkanter.

Utrop: 2 200 kr

Ädelstenar Opaler

ELDOPAL, smaragdslipad, 7,01 ct.

Utrop: 2 200 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, baguetteslipad, 5,26 ct, mintgrön, små nagg på fasettkanter.

Utrop: 1 800 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, ovalslipad, 3,98 ct, grön, nagg vid rondisten.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,22 ct, triangulärt slipad,

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 2,03 ct, ovalslipad, ljusblå.

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Tanzaniter

2 TANZANITER, 1,76 ctv, kuddslipade, inneslutningar når ytan, ena tanzaniten med nagg invid rondisten.

Utrop: 1 600 kr

DIAMANTER, 32 st, briljantslipade, 3,95 ctv, ca TW-Cr(F-J)/VS, ca 3,1-3,3 mm, några diamanter har små nagg.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

DIAMANTER, 22 st, briljantslipade, 2,83 ctv, ca 3,1-3,3 mm, ca Cr-TCa(J-L)/VS-SI, några diamanter har nagg.

7 500 kr

Utrop: 8 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,56 ct, TW(G)/SI1.

Utrop: 9 800 kr

DIAMANT, 0,66 ct, briljantslipad, förseglad, HRD certifikat 141340 från 1984.

12 600 kr

Utrop: 14 400 kr