1 - 20 av 38
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 februari

Klubbad för

MINIATYSERVIS, silver, 4 st koppar på fat med bricka, invändigt förgyllda, Ungern/London 1965/1976, totalhöjd 15 mm, längd 148 mm, vikt 55,2 g.

Utrop: 1 400 kr

BORDSPINGLA, silver, slät konisk form, handslagen, Konstfack, Stockholm 1953, höjd 15 cm, vikt 79,7 g.

Utrop: 1 700 kr

Silver Soppslev

RAGUSKED, silver, fiolskaft, E Ziegler, Nürnberg ca 1880, längd 31,5 cm, vikt 92,6 g.

Utrop: 1 400 kr

LAPPSKEDAR, 12 st, silver, delvis förgyllda, CO Persson; Haparanda 1948, längd 10cm, vikt 116,5 g, etui, monogram.

Utrop: 1 400 kr

SOCKERSKÅL, sterlingsilver, invändigt förgylld, med lock, svängda reliefåsar, AM, Danmark 1916, höjd 7 cm, vikt 213,2 g.

Utrop: 1 600 kr

Silver Fat

BORGILA, fat, sterlingsilver, Stockholm 1936, diameter 12,3 cm vikt 101,7 g.

Utrop: 800 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL, silver, oval på fyra fötter, blom- och bladdekor, Italien ca 1940-tal, höjd 7 cm, längd 13 cm, vikt 199,6 g.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

GEORG JENSEN, 6 st bordsskedar, Liljekonvalj, sterlingsilver, formgiven av Georg Jensen, Danmark 1915-1930, svensk importstämpel på några av skedarna, vikt 273,8 g.

Utrop: 1 600 kr

LAPPSILVER, 6 delar, 2 saltskedar, 1 sockertång, 1 glassked, 3 kaffeskedar, totalvikt 93 g, några med monogram.

550 kr

Utrop: 600 kr

SERVERINGSBESTICK, 1 par, såslev och sockerströare, delvis förgyllda, I Sundström, Stockholm 1920-1922, längd 18,5 cm, schatull.

650 kr

Utrop: 700 kr

LAPPSKEDAR, 12 kaffeskedar, silver, delvis förgyllda, Haparanda 1947, längd 11,1 cm, vikt 140,4 g.

700 kr

Utrop: 800 kr

GEORG JENSEN, årsskedar, 6 st, sterlingsilver, förgyllda, emalj, 1972, 1973, 1974, 1975, 1978, 1979, längd 15,1 cm, vikt 277,2 g, etui med plats för 1 sked.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

LAPPSKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, Malm & Söderblom Guld & Silver, Boliden 1938, läng 11 cm, vikt 87,3 g, gravyr.

375 kr

Utrop: 400 kr

TASSE DE VIN, silver, hänkel, Franska stämplar, diameter 7 cm, vikt 59,5 g.

750 kr

Utrop: 600 kr

ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, Eric Råström, Stockholm 1967, höjd 18 cm, vikt 370 g, gravyr.

2 300 kr

Utrop: 1 800 kr

ETT PAR LJUSSTAKAR, silver, Eric Råström, Stockholm 1976, höjd 18 cm, vikt 365 g, gravyr.

2 300 kr

Utrop: 1 800 kr

Å FAUSING, silverskål, hammrad yta, Danmark, Design Rey Urban, höjd 4,2 cm, vikt 66,7 g.

900 kr

Utrop: 600 kr

VIRKNÅL, silver, Stockholm 1885, antik, ask.

325 kr

Utrop: 300 kr

BORGILA, skål, sterlingsilver, 1 krona Sverige 1939, Stockholm 1939, höjd 2,5 cm, diameter 6,4 cm, vikt 61,0 g.

Utrop: 600 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, Danmark 1941, 9x8x2 cm, vikt 192,2 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr